Akvarellhétköznapok

Képző

A Párizsi Magyar Intézetben az ünnep alkalmából két fiatal művész - Szabó Eszter képzőművész és Péter Ildikó fotográfus - valamint a Szegedi Divatiskola fiatal tervezői mutatják be alkotásaikat.
 
Péter Ildikó a Párizsi Magyar Intézet által alapított André Kertész fotográfusoknak szóló ösztöndíj 2009-es nyertese. Az ösztöndíjnak köszönhetően három hónapot tölthetett Párizsban, a Párizsi Magyar Intézetben. A Budapesten és Párizsban készült képei a város geometrikus formáinak a térfotográfia eszközével való újraértelmezései.
 

szaboeszteralkotasa_by_pmi.jpg
Szabó Eszter

Szabó Eszter, a Fiatal Kortárs állásfoglalások pályázat és kiállítás - a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa 2009-es felvezető évének hivatalos programja - egyik résztvevőjeként, 2009 szeptemberében a Párizs melletti Montrouge-ban megrendezett Jeune Création Européenne-n, egy fiatal európai művészeket bemutató, utazó biennálén, miniatűr akvarelljeivel kivívta a nemzetközi zsűri elismerését. A szintén 2009-ben megrendezett FIAC-on (Foire Internationale d'Art Contemporain) - ahol a Videospace Galéria művészeként képviselte hazánkat -több műve is gazdára talált. Az emberi karakterekről készült finom vonalú, humoros munkái a 2009-es évadban a PMI havonta megjelenő programfüzeteinek címlapját borították. A műveket - akvarelleket, videókat -  ezúttal eredeti méretben is bemutatja az intézet. Egyetlen kérdés marad nyitva: Mennyibe kerül egy kiló párizsi? Ez ugyanis párizsi kiállításának címe. Témája pedig a Tesco szatyor és a rúdszalámi, azaz napjaink magyar társadalma - Szabó Eszter szemével.

 
A február 27-ig látogatható kiállításokat Stenczer Sári művészettörténész, illetve Valérie Fougeirol, a párizsi Magnum Galéria művészeti igazgatója nyitja meg.
 
A kiállításmegnyitókat a Szegedi Divatiskola divatbemutatója követi január 24-én. Nyolc fiatal tervező (Berki Eszter, Csonti Andrea, Dusha Iringó, Ecker Szilvia, Halász Krisztina, Németh Ilona, Somogyi Erzsébet és Szabó Kata) a "magyar Alföld legszebb délibábjához" - Szegedhez - dedikált ruhakölteményeit, Juhász Gyula Szonett Szegedhez című verse inspirálta.