Alkotói ösztöndíj Sándor Krisztiánnak

Képző


kh-mecenatura_petranyi_zsolt_marko_voljc_DBELO20090224002.jpg
Petrányi Zsolt és Marko Voljc

A K&H Csoport még novemberben jelentette be, hogy nagyszabású kezdeményezés keretein belül alakítja át műtárgyállományát egy koncepciózus, kortárs gyűjteménnyé. A régi állomány egy jelentős része azóta a Kieselbach Galéria aukcióin, illetve egy egyedi, a munkatársaknak szervezett online árverésen kelt el. Az eddig gazdára talált mintegy száz alkotásnak köszönhetően körülbelül 50 millió forint folyt be. A K&H a Műcsarnokban rendezett sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a már korábban bemutatott művészeti tanácsadó testület közreműködésével megkezdte kortárs gyűjteményének kiépítését. A mostanra körvonalazódott gyűjteményi koncepció a Művészet egy jobb, teljesebb világért címet kapta - mondta Marko Voljc, a K&H Csoport vezérigazgatója. A névadás kapcsán kiemelte, ez a tematika megfelelő irányelv lesz ahhoz, hogy a születő válogatás a magyar kortárs gyűjtemények között is kiemelkedő helyet foglalhasson el. "Bármennyire is nehéz idők ezek, mindig van ok az optimizmusra" - mondta.

 
Petrányi Zsolt, a Műcsarnok igazgatója, a szakmai tanácsadó testület tagja a formálódó gyűjteménnyel kapcsolatban elmondta: kétfajta értékrendet, a vállalat profiljának részét képező üzenetet, hívószavakat, és a művészettörténeti értékrend kifejezését, a legjobb, legkvalitásosabb alkotások kiválasztását tartották szem előtt. Bevallása szerint a kortárs művészet dinamizmusát akarták megragadni, amely az élet kihívásaira reflektál. A cég profiljának részeként megjelenő "teljesítményvezérelt, dinamikus, csapatjátékos" jelzőket igyekeztek érvényesíteni. A dinamizmus, a megújulni tudás a kortárs művészet egyik jellemzője, a kiválasztott alkotások részét kell hogy képezze a világra való gyors reflexió - emelte ki Petrányi Zsolt.
 

kh-mecenatura_sandor_krisztian_DBELO20090224011.jpg
Sándor Krisztián a munkáival
 
A folyamat részeként a K&H alkotói ösztöndíj-programjában félévente egy fiatal képzőművész havi bruttó 125 ezer forintos támogatást kap. Az első ösztöndíjas a közel száz pályázó közül kiválasztott Sándor Krisztián festőművész, aki 2007-ben végzett a Képzőművészeti Egyetemen. Petrányi Zsolt elmondta: a fiatal művész érzékenyen, érzékien képes reagálni a világ problémáira, művei különböző internacionális, szociális kérdéseket feszegetnek, emellett egyedien újítja meg a festészet lehetőségeit. "Szimbolizálja azokat a törekvéseket, amiket mi szem előtt tartunk" - tette hozzá az igazgató.
 
A féléves időszak végén az ösztöndíjas egy alkotása a vállalati gyűjteménybe kerül, így alakítva a fejlődő állomány arculatát. A szervezők remélik, hogy a kezdeményezésnek köszönhetően az ország egyik legjelentősebb kortárs vállalati gyűjteménye jöhet majd létre.