Állandó kiállítás nyílik a Radnai-gyűjteményből Győrött

Képző

(MTI) - N. Mészáros Júlia tájékoztatása szerint az 1962-ben elhunyt Radnai Béla kollekciója több mint 900 műalkotást foglal magába. A gyűjteményben a két világháború közötti magyar művészet legjobb alkotásai, köztük a Gresham-kör festőinek főművei szerepelnek.

A kiállításon az érdeklődők elé tárják egyebek között Rippl-Rónai József, Szőnyi István, Egry József, Kmetty János, Bernáth Aurél, Derkovits Gyula alkotásait. A különleges értékű festészeti és szobrászati anyag a két világháború közötti magyar művészetet reprezentálja, míg a ritkaságokat is tartalmazó rajzanyag elsősorban az 1910-es és 1930-as évek között született műveket tartalmazza.

A gyűjtemény legrégebbi darabja Ferenczy Károly 1878-ban készült korai alkotása, a legkésőbbiek pedig az 1950-es évek második feléből valók - mondta az igazgató.

Tóth Nándorné, a győri önkormányzat kulturális irodavezetője emlékeztetett: Radnai Béla magángyűjteményének megszerzése és állandó bemutatóhelyének, az Esterházy-palotának a felújítási terve az 1990 és 1994 közötti években polgármesteri tisztséget betöltő Kolozsváry Ernő nevéhez fűződik, aki maga is jelentős műgyűjtő volt.

A győri közgyűlés 1992-ben döntött a Radnai-gyűjtemény átvételéről. Öt évvel később nyílt meg a felújított Esterházy-palota, amely azóta a Városi Művészeti Múzeum központja, s mostantól a Radnai-gyűjteménynek ad végleges otthont.

A sajtótájékoztatón bemutatták a Modern Magyar Művészet 1900-1950 című könyvet, amely a Radnai-gyűjteményről ad tudományos igényű áttekintést. A reprezentatív kiadványt Kolozsváry Marianna művészettörténész szerkesztette és a Kieselbach Galéria adta ki.

Radnai Béla (1891-1962) az egységes magyar gyorsírás feltalálója, az első budapesti gyors- és gépíró magániskola alapítója, igazgató-tanára volt. Halála után özvegye Győr városának adományozta a gyűjteményt.