(MTI) - A megyeszékhelyen összesen tíz helyszínen szerveznek programokat az év egyik leghosszabb éjszakáján. A rendezvények egyik központja idén a szegedi Kultúrpalota lesz: a Móra-múzeum előtti színpadon koncerteket és néptáncbemutatót tartanak, sor kerül az első Kárpát-medencei Tűzugrás Fesztiválra, az éjfél közeledtével pedig egy hatalmas úszómáglyát indítanak el a Tiszán.
Az épület köré élőnövény-bemutatót szerveznek, a természettudományos gyűjtemény munkatársai pedig egy fénycsapda segítségével rovarokat gyűjtenek össze. A múzeumban az állandó kiállításokat avatott vezetők kalauzolásával lehet megtekinteni és nyitva lesznek az időszaki tárlatok is. A múzeum helytörténeti gyűjteményében, a Fekete házban este tíz óráig indulnak tárlatvezetések, ezeken a viselettörténeti kiállítást és a szegedi fényképészet kezdeteinek tárgyi emlékeit mutatják be a közönségnek.
Ezen az estén nyitják meg az Amerigo Tot grafikáit és szobrait bemutató kiállítást is a szegedi várban. A szeptember 20-ig látható tárlat egy sorozat első állomása, az alkotásokból szeptember 27-én, a művész születésnapján Fehérvárcsurgón, majd egy hónappal később a fővárosi Ludwig Múzeumban nyílik tárlat. A kiállításon látható plasztikák és szobrok - összesen huszonöt alkotás - a pécsi múzeumból, a huszonhét grafika pedig a művész szülőfalujából érkeztek a Tisza-parti városba. A közönség találkozhat többek között a Csurgói Madonna című szobor egy változatával, valamint az 1940-es években készült Kavicsasszony sorozat több darabjával.
Idén új helyszínként a Kass Galéria várja a látogatókat, akik Dömötör Mihály fotóművész kiállítását tekinthetik meg; ha fényképezőgépet is visznek magukkal, saját árnyképeiket is elkészíthetik.
Az évben csak erre az éjszakára nyitja meg kapuit a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség épülete, ahol a vár nemrégiben feltárt nyugati tornyának maradványait mutatják be. A Fogadalmi templomban 19 órától beharangozással kezdődnek a programok, majd komolyzenei koncert és egy a Dóm falfestményeiről szóló előadás következik, 20 órától pedig félóránként csoportok indulnak a templom tornyába, ahonnan páratlan kilátás nyílik a kivilágított városra.
Néhány méterrel arrébb, a Somogyi-könyvtárban a közgyűjtemény ritkán látható kincsei tárulnak az érdeklődők elé, az alagsortól a negyedik emeleti hírlaptárig. A kalandokat kedvelő gyerekek a sárkányok éjszakáján sárkányvadászaton vehetnek részt a földszinti gyermekkönyvtárban. A könyvtári éjszaka éjfélkor a 675 cm hosszú, római úttérkép-tekercs, a Tabula Peutingeriana bemutatásával zárul. A Grand Café non-stop filmvetítéssel, a Reök-palota Szilárd Klára szobrászművész szabadtéri kiállításával várja a látogatókat.
Hódmezővásárhelyen az érdeklődők betekinthetnek a felújítás előtt álló Tornyai-múzeum máskor elzárt restaurátor műhelyébe, és maguk is kipróbálhatják ügyességüket. A Portrék Hódmezővásárhely történetéből című tárlaton a vendégek megcsodálhatják Béla cigány több mint háromszáz éves hegedűjét, az Alföldi Galériában pedig a múzeumrekonstrukció előtt utoljára láthatják a hétezer éves Kökénydombi Vénuszt, az újkőkori ember szépségideálját. Az Emlékpontba egy legendákkal és valószerűtlen történetekkel fűszerezett rendhagyó tárlatvezetésre invitálják a látogatókat a kommunizmus évtizedeibe.
Szentesen már délután elkezdődnek az égi és földi tüneményeket bemutató programok. A gyerekek a Péter Pál Polgárház árnyas kertjében játékos formában ismerkedhetnek meg a távcső történetével, a csillagképekkel, valamint a Szent Iván napi népszokásokkal.
A helyi Koszta József Múzeumba estére rendhagyó, művészi alkotásokat elemző, eredeti tárgyakat kézbeadó tudományos ismeretterjesztő előadást szerveznek, majd Ilon Gábor régész gyertyafényes tárlatvezetést tart a közgyűjtemény ezen az estén nyíló, az őskori Nyugat-Magyarország emberábrázolásait bemutató kiállításán.
Az éjszaka második felében a Kurca-parti városban a csillagászaté és a zenéé a terep: távcsöves bemutatók és koncertek mellett éjfélkor fellobban egy máglya a város főterén, a körtáncot követően pedig a bátrak és a szerelemesek átugorhatják a csendesülő tüzet.