Art and the city: magyar kortárs galéria sikere New Yorkban

Képző

?A New York-i meghívások óriási előrelépést jelentenek mind a galéria és az alkotók, mind a magyar kortárs művészet számára is, mivel mindkét kiállítóhely jelentős szereplője a pezsgő amerikai képzőművészeti színtérnek. Művészeink külföldi jelenléte azt jelenti, hogy a közép-európai és magyar kortárs festészet mára a nemzetközi műkincspiac kikerülhetetlen szereplőjévé vált? - nyilatkozta Deák Erika, a galéria névadó tulajdonosa a hazai kortárs művészet külföldi megítéléséről, valamint a tengerentúli kiállítások jelentőségéről. 
 

szucsattila_festmenye.jpg
Szűcs Attila alkotása

A New York-i Hudson Valley Center for Contemporary Art múzeum tizennyolc közép-kelet-európai, a demokratikus átmenet alatt művésszé érett kortárs festő munkáit bemutató After the Fall című nagy csoportos kiállítás szeptember 19-én nyílt meg. Az itt megjelenő alkotók között kapott lehetőséget a Deák Erika Galéria két művésze is: a moldáviai származású, Magyarországon élő és alkotó Alexander Tinei és a szintén Budapesten dolgozó Szűcs Attila. A 2011 júliusáig látogatható tárlat képeit a múzeum neves alapító-kurátorai a régió közel ezerötszáz műterméből és galériájából válogatták össze.
 
A Hudson Valley Center for Contemporary Artban rendezett tárlat mellett Szűcs Attila festőművész első önálló amerikai, The Hidden and the Revered című kiállítását szeptember 23-tól egy hónapon keresztül tekinthetik meg a műkedvelők. A kiállítók úgy aposztrofálják a Magyarországon is elismert festő művészetét, mint ?a kollektív tudattalan emberi szem előtt rejtve maradó mélységeit bemutató? festészet. A Chelsea-ben található, kortárs urbánus kultúrával, művészettel foglalkozó Priska C. Juscha Fine Art galéria egyébként nem az első kiállítótér az Egyesült Államokban, amely ízelítőt ad a miskolci születésű Szűcs Attila festményeiből.
 
Az 1998-ban a New Yorkból hazatérő Deák Erika által alapított galéria célja a tehetséges kortárs magyar és külföldi művészek több generációjának bemutatása mind a hazai, mind a nemzetközi műkedvelő és műgyűjtő közönségnek. Folyamatos kiállítási lehetőséget biztosít a támogatott kortárs művészek számára, valamint évek óta rendszeresen vesz részt jelentős művészeti vásárokon, fórumokon többek között Berlinben, Baselben és Frankfurtban. Így vált az idén ősszel New Yorkban is kiállított Alexander Tinei a nemzetközi műgyűjtők körében is ismertté. A Deák Erika Galériában kiállító képzőművészek között a New Yorkban most bemutatottak mellett olyan nevek szerepelnek, mint Bullás József, Clemens Krauss, Eike, Ghyczy Dénes, Hecker Péter, IRWIN, iski Kocsis Tibor, KissPál Szabolcs, Pintér Gábor, Magyarosi Éva, Muntadas, Moizer Zsuzsa, Hitka Viktória és Menno Aden.
 
Az elmúlt években lakásgalériaként működő Deák Erika Galéria tizenkét év után hamarosan, idén októbertől a Pesti Broadway tőszomszédságába, a Mozsár utcába költözik. Itt új, tágas utcai kiállítótérben fogadja a kortárs művészet iránt érdeklődőket.