Budapestre beköszönt a forradalmasított városnézés: a KÉK - Kortárs Építészeti Központ által létrehozott nonprofit kezdeményezés, az artur.org.hu oldal ugyanis az elmúlt 20 év emblematikus épületeit rendezte túraútvonalakba, amelyek így végre kielégíthetik az e téren eddig akadályokba ütközők igényeit. Nem elég, hogy az új honlap segítségével eddig homályba merült építészeti értékekkel, érdekességekkel szembesülhetnünk, de a túravezető személyét mellőzve egészen magunkra - illetve a telefonunkra hagyatkozhatunk. Az oldal ugyanis az úgynevezett QR-kódos technológiát hívja segítségül felhasználóinak a lehető leggyorsabb és legegyszerűbb tájékozódása érdekében.
Ahogy azt Gyabronka Péter építész, az artur.org.hu társkurátora elmondta: a Japánból származó technológia lényege, hogy a QR-kódot - amely "a vonalkódhoz hasonló tudású kétdimenziós kód" - egy kamerás mobiltelefonnal lefotózzuk és a megfelelő, az oldalról letölthető szoftver segítségével dekódoljuk. Az adott épület információit - funkció, építész, gps-koordináták, építés időpontja, illetve fotók - tartalmazó kód minden épület mellett ki lesz ragasztva, így az érdeklődő telefonja segítségével akár másodpercek alatt hozzájuthat a kívánt adatokhoz. Bár a tervezők elsődleges célja természetesen az, hogy a látogatók a gyakorlatban használják az oldalt, rossz idő, lustaság, vagy éppen időhiány esetén jó hír, hogy az interneten böngészők csupán virtuálisan is végigmehetnek az egyes útvonalakon.
Kovács Dániel kurátor, művészettörténész, a hg.hu főszerkesztője hangsúlyozta, hogy a 64 épületet felvonultató - eddig feltöltött - hét útvonalat az egyes építmények földrajzi elhelyezkedése alapján válogatták össze: két épület között maximum tíz perc telik el. Az egyes vonalak differenciálnak a befogadó szempontjából is: az idősek, gyerekek és a mozgáskorlátozottak egyaránt találhatnak hozzájuk alakított, nekik megfelelő útitervet. Ezek elsősorban a budai és a pesti belvárost ölelik fel: a tervezők azonban igyekeztek ezen belül a lehető legszínesebb válogatást összeállítani. Az angol nyelven is elérhető honlap újabb kapu lehet a külföldi érdeklődők felé, könnyű kezelhetősége és igen igényes vizualitása okán egyúttal azokkal is megszerettetheti a kortárs építészetet, akik enélkül esetleg nem érdeklődtek volna iránta.
Kovács Dániel a távlati tervekkel kapcsolatban elmondta: szeretnék a túrákat térben és időben is kiterjeszteni, azaz a teljes XX. században épült házakat, és más városokat is bevenni a repertoárba. A tervek szerint például 2010-ben Pécs épületei is bekerülnek az artur.org.hu kínálatába.