A nemzetközi művészettörténetben és műtárgypiacon már magas rangot magukénak tudó Reigl Judit, Réth Alfréd, Hantai Simon, Csernus Tibor, Beöthy István, Sándorfi István vagy Miklós Gusztáv művészetének hazai megismertetésében az utóbbi években elévülhetetlen érdemeket szerzett magának a galéria. A harminc éve műkereskedelemmel foglalkozó Erdész László és a franciaországi magyarok szakértőjeként ismert Makláry Kálmán közös galériájuk fennállásának harmadik esztendejét követően döntöttek úgy, idén először aukciót rendeznek.
Olyan szenzációkkal várják a licitálókat, mint Giacometti egy 1976-os bronz munkájával, vagy Rodin Balzacról 1897-ben készített bronz portréjával, de Jean-Francois Jonvelle erotikus hangulatú fotói, Dalí és Miró munkái is ott vannak a 200-ból azon 30 tétel között, amelyek a világhírű külföldi művészek alkotásaiból adnak figyelemreméltó válogatást.
A magyar és külföldön élő magyar származású művészek munkái között kalapács alá kerül az abszolút rekordernek számító Miklós Gusztáv három munkája, akinek egy 2006-os párizsi árverésen 1 millió 600 ezer euróért ütötték le egy szobrát. Ez mintegy 400 millió forintnak felelt meg, amelyet azóta sem tudott egyetlen más magyar alkotás megközelíteni, s jócskán meghaladja a hazánkban felállított összes aukciós csúcsot is.
Természetesen a kortárs magyarok rekorderének munkái közül is megtalálható lesz néhány az aukción. A három hónapja elhunyt Hantai Simon - akinek 2005-ben az egyik 1960-ban készült, M.A.4 Marial című vásznáért a Christie's párizsi árverésén 560 ezer eurót (kb. 137 millió forint) fizettek - egy korai, 1946-ban készített Baráti társaság című figurális, sok alakos 240x140 centis fő művét kínálják majd a ritkaságok között a gyűjtőknek.
Reigl Judit ugyancsak az aukció húzónevei közé sorolható. A Budapesten december 9-én megvételre kínált egyik olaj-vászon kép a Tate-ben található munkának a párja, míg egy másik a Homme (ember) sorozatból került ki, amelynek további darabjai jelenleg New York-ban láthatók egy kiállításon és az idei egyik legjelentősebb európai művészeti vásáron, az Art Paris-n is bemutatták azokat.
Csernus Tibor szilvás csendélete szintén az aukció kiemelkedő darabjai között szerepel. A tavaly a MODEM-ben megrendezett nagyszabású tárlat volt Sándorfi István életében az utolsó kiállítás. Ekkor ismerhette meg tüzetesebben a magyar nagyközönség a lenyűgöző technikájú Sándorfi életművét, s szerzett magának hazánkban is számos rajongót és több gyűjtőt. A múlt héten zajlott Art Fair-en a galéria a Kortárs sátorban külön kiállítással tisztelgett a művész előtt, s az aukción is megtalálható lesz két alkotása: a korai, 1976-ban festett nagyméretű Pieta című, és a halála előtt, 2007-ben elkészült utolsó csendélet.