(MTI) - Átadták az egykori zsinagóga épületében működő, félmilliárd forintból felújított Szolnoki Galériát; az ünnepségen Bozóki András, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma vezetője mondott beszédet.
A szolnoki zsinagóga épülete magába sűríti a XX. század legszebb és legfájdalmasabb korszakait - mondta Bozóki András A szecesszió vidéke, a vidék szecessziója című kiállítás megnyitója alkalmából.
Úgy fogalmazott: "A zsinagóga annak idején a katolikus és a református templom közé épült fel, szimbolikusan bemutatva azt a toleranciát, egyetértést, vallási türelmet, ami akkor is jellemezte a szolnoki közösséget, és remélhetőleg jellemzi ma is".
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedekben a város többször nekirugaszkodott az épület helyreállításának, és mint mondta: a legújabb, 2001-ben kezdődő teljes körű felújítás azt tükrözi, hogy az örökség védelmének lényege, a múlt maradványainak ápolása és méltó felhasználása nem veszett ki a szolnoki és a környékbeli emberek értékeiből.
A felújított Szolnoki Galéria nyitó kiállításán Csók, Gulácsy, Kernstok, Kőrösfői-Kriesch festményei mellett Faragó, Lesznai, Nagy S., Remsey, Rippl-Rónai, Sassy grafikáit, és a lakókultúrához kötődő tárgyakat láthatnak az érdeklődök.
A kiállítás különlegessége, hogy tizenkilenc megye múzeumai először mutatkoznak be saját szervezésű közös tárlattal, és ez az új vállalkozás a Nyírségtől Zaláig összekapcsolja az ország múzeumait. A kiállítás 2008-ig vándorol és minden megyeszékhelyen bemutatják - hangzott el a megnyitón.
A galériaavató rendezvényen a zsinagóga előtti kis téren felavatták az épület tervezőjének, Baumhorn Lipótnak a mellszobrát, Simon Ferenc szobrászművész alkotását.