Átadták a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének díjait

Képző

(MTI) - Búza Barna szobrászművész kapta Képzőművészeti Alkotói Nagydíjat. Sidló Ferenc és Szentgyörgyi István egykori tanítványa kisplasztikákat, portrékat, domborműveket, köztéri szobrokat egyaránt alkot. Több mint hatvan köztéri szobrát, síremlékét, reliefjét állították fel. Restaurátorként is dolgozott, irányította a budai Várban álló Szentháromság-szobor helyreállítását.
Eifert János nyerte el a Fotóművészeti Alkotói Nagydíjat. Mint a Honvéd Táncegyüttes hivatásos táncosa, külföldi turnékon kezdett fotózni, a hatvanas évek végén. Tánc-, aktfotói, természetképei és alkalmazott fotói alapozták meg ismertségét. 1985-től diaporámákat is készít, ezekkel több díjat nyert külföldön.
Szuppán Irén textilművésznek ítélték az Iparművészeti Alkotói Nagydíjat. A főiskola után elvégzése után, az ötvenes évek elején ő hozta létre az első kézifestő-alkotóközösséget. Textilnyomással, majd juta alapra kézifestéssel, vagy szizállal, gyapjúval, lennel és vegyes technikával dolgozott. Majd szőni kezdett, felvetőfonalait festi meg, így szövi meg képeit.
László Ferenc zenetörténész nyerte el a Zenei Alkotói Nagydíjat. A kolozsvári muzikológus mélyreható Bartók-elemzéseket, továbbá a barokk partitúrák hiteles forráskiadásainak jelentőségét méltató cikkeket adott közre Magyarországon.
Szilágyi István erdélyi magyar író és folyóirat-szerkesztő kapta az Irodalmi Alkotói Nagydíjat. Az erdélyi (romániai) magyar irodalomban az 1960-as évek elején indult első Forrás-nemzedék hozott új szemléletet. Ennek a nemzedéknek egyik ismert képviselője az író. Jól tájékozódik a történeti irodalomban éppúgy, mint a jelenkori posztmodern kísérletekben.
Scha:ffer Judit jelmeztervező - Nagyajtay Teréz, Z. Gács György, Borsos Miklós, Miháltz Pál tanítványa - kapta Kulturális Örökség Nagydíjat. A prózai színházak mellett munkássága jelentős része kötődik az operajátszáshoz: Verdi Nabuccójának, Kodály Zoltán Háry Jánosának, Wagner Trisztán és Izoldájának és Tannha:userének látványos kosztümjeit tervezte.
A MAOE zenei tagozatának díját is csütörtökön nyújtották át: a huszadik század emlékezetes zenei szakírójáról Péterfi Istvánról elnevezett elismerést, emlékplakettet Győri László kapta. Interjúkat készít a Bartók Rádió, a Muzsika és az Élet és Irodalom számára Magyarországon fellépő neves zeneművészekkel és világjáró magyar muzsikusokkal. Emellett könyveket fordít, ő ültette át magyarra Brigitte Hamann: Winifred Wagner, avagy Hitler és Bayreuth című kötetét.
A Weiner Leó zenepedagógiai díjat hárman nyerték el: Frank Oszkár, Karasszon Dezső és Maczák János.
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Fotóművészeti Tagozata által adományozott Aranykazetta Életmű-díjat Csák Miklós fotóművész kapta.