Átadták a pécsi tudásközpontot

Képző


pecs_tudaskozpont_atadtak_dpecs20100908002.jpg
A "Kaptár"

(MTI) - A mintegy 5,5 milliárd forintból, európai uniós támogatással emelt 13 ezer négyzetméteres ingatlan Pécs, valamint a régió információs és dokumentumigényét szolgálja majd, de alkalmas lesz közösségi, kulturális és szabadidős programok befogadására is.
    

A Török és Balázs Építészeti Kft. tervező és a Gropius Zrt. kivitelező munkáját dicsérő négyemeletes épületben kapott helyet a Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár, a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtára, valamint az egyetem jogi és közgazdasági szakkönyvtárának egymillió dokumentuma, létrehozva ezzel az ország negyedik legnagyobb könyvtárát. Az ingatlanban emellett két, egyenként kétszáz férőhelyes előadótermet, kiállítóteret, tanulótereket, éttermet és kávézót is kialakítottak.
    
Az építmény talán legérdekesebb, szemet gyönyörködtető része a Kaptár névre keresztelt előtere, amelyet 60 ezer darab, 19 különböző színű Zsolnay-kerámiával burkoltak. Csak ezen, 600 négyzetméteres alkotás értéke meghaladja a 100 millió forintot.
    
A tudásközpontban a kölcsönzés a legmodernebb technikával zajlik: a könyvtártagoknak egységes chipkártyát biztosítanak, amely a kölcsönzött dokumentumok adatainak tárolásán túl fizetésre is alkalmas lesz, hiszen a feltöltött összeg erejéig fénymásolni is lehet vele. A kölcsönzés szinte teljesen automatizálttá válik, a kötetek visszaadása például még emberi munkaerőt sem igényel. 
    
Hargitai János, a Baranya megyei közgyűlés kereszténydemokrata elnöke a házavató ünnepségen azt mondta: a tudásközponttal olyan kulturális pláza jött létre, amely szeretnék, ha versenytársa lenne a bevásárlóközpontoknak, és az egyetemi hallgatók mellett a Pécsen és a régióban élők is minél nagyobb számban keresnék fel.
    
Páva Zsolt, Pécs polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a baranyai megyeszékhely nem lehet tudomány nélkül, így tudásközpont nélkül sem.
    

pecs_tudaskozpont_atadtak_bodisjozsef_dpecs20100908005.jpg
Bódis József

Bódis József, az egyetem rektora arról szólt, hogy a tudásközpont monumentalitásával, elegáns külső és belső megjelenésével azt a célt fogja szolgálni, melyre született.
    

Az egyetemmel kapcsolatban kitért arra, hogy mintegy 8500 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a közel 30 ezer, köztük 2000 külföldi hallgatót számláló és 300 képzési formát kínáló PTE-n, amely létszámát tekintve a negyedik legnagyobb felsőoktatási intézmény az országban.
    
A professzor beszédében stratégiai célként jelölte meg az egyetem gazdasági stabilitásának megteremtését, valamint három év múlva a kutatóegyetemi cím elnyerését.
    
Bár a tudásközpont hivatalos átadási ceremóniáját szerdán tartották, könyvtára az informatikai beszerzések elhúzódása okán csak október 22-től fogadja a látogatókat. Fenntartásáról a PTE, a városi és a megyei önkormányzat közösen gondoskodik.
    
Az EKF-program még folyamatban lévő két nagyberuházása közül a koncerttermet decemberben, a Zsolnay kulturális negyedet jövő év elején adják át.