Aukciós rekordár egy Csontváry-képért

Az 1930-as években létrejött Bedő-gyűjtemény egyik főművének számító Csontváry alkotás 80 millió forinton, a hazai műkereskedelem eleddig legmagasabb kikiáltási árán indult.
Csontváry Kosztka Tivadar (1853 - 1919) életművének legnagyobb része két helyszínen maradt fent a festő halálát követően. Az egykori Fehérvári - ma Bartók Béla - úti műteremben illetve a művész által 1884 és 1891 között bérelt gácsi patikában. Csontváry az utóbbi helyen őrizte azokat a festményeket, amelyek nagy kiállításain egyáltalán nem szerepeltek, sőt többségükről még feljegyzéseiben sem tett említést. Ma közel harminc olyan festményről tudunk, amelyek Gácsról kerültek különböző gyűjteményekbe. Közéjük tartozott a "Hídon átvonuló társaság" is. A képpel a közönség csak 1930-ban, az Ernst Múzeum Csontváry kiállításán találkozhatott először, amelyet 1931-ben már a XX. századi magyar festészet egyik fontos alkotásaként mutatott be a Tamás Galéria. A festmény ekkor már Bedő Rudolf gyűjtő tulajdonában volt.
Kép: Hídon átvonuló társaság, 1901 körül Olaj, vászon, 60*72 cm