Ázsiai aranymaszkok a Néprajziban

Képző


aranybarejtettarcok_sajtaj_neprajzi_zelnikistvan_bytsd-5.jpg
 Zelnik István az egyik arany maszkkal

(MTI) - Zelnik István sokrétű gyűjteményében fellelhetők vallási és halotti maszkok, rituális és színházi célú álarcok, skorpió formájú törzsi maszkjai pedig egyedülállók. A tárgyak zöme ázsiai, szűkebben délkelet-ázsiai eredetű, a közönség a kiállításon világviszonylatban is ritka műtárgyakat csodálhat meg. 
 

A Zelnik által összegyűjtött több mint 16 ezer tárgy Délkelet-Ázsia 11 országából származik, legfontosabb elemei arany- és ezüstkincsek. A maszkok mellett szobrok, ékszerek, rituális, vallási és ceremoniális tárgyak, jogar, királyi korona is gazdagítja a kollekciót.
 
A Zelnik-gyűjteményből 24 arany- és 3 ezüstmaszkot tekinthetnek meg a látogatók a Néprajzi Múzeum és a Magyar Indokína Társaság rendezte, június 20-ig látogatható tárlaton. A Néprajzi Múzeum napján egyébként tárlatvezetések, előadások, rendhagyó múzeumi órák és filmvetítés is várta az érdeklődőket. A napot 2003 óta ünnepli az intézmény, 1872-ben ezen a napon nevezték ki Xantus Jánost a Magyar Nemzeti Múzeum etnográfiai osztályának igazgató-őrévé. A 140 éves múlttal rendelkező Néprajzi Múzeum első tárgya egy Japánból származó lampion volt, a múzeum törzsgyűjteményét az 1868-69-es kelet-ázsiai expedícióból származó anyag alapozta meg.
 
A budapesti bemutatkozás után a tárlat Szegedre, majd várhatóan Debrecenbe utazik, tervei szerint pedig körbejárja a világot.