Balázs Irén a Körmendi Galériában

Képző


balazsiren_atjarunk.jpg
Balázs Irén: Átjárunk (2002)

Harmincöt éve, 1973-ban rendezte első - számára mindjárt nevet és rangot hozó - tárlatát Balázs Irén, Ferenczy Noémi-díjas textilművész. Az azóta nemzetközi elismertséget szerző művész a magyar népművészet szellemiségéből táplálkozó hazai pop-art irányzat kiváló képviselőjeként a kortárs nyugat-európai textilművészet kurrens jelenségeire is érzékenyen reflektáló, tekintélyes életművet tudhat magáénak. Ezt bizonyítja az a több mint száz hazai és nemzetközi csoportos kiállítás, amelyen alkotásai sikerrel szerepeltek, például a Szombathelyi Textilművészeti Biennálékon, Erfurti Quadriennálén, Lodzi Textil Triennálékon, a Pittsburghi Fiber Arts Biennálékon, a Tournai Textil Triennálén és a Lauseannei X. Textil Biennálén.  

 
Bár időközben sok változáson ment keresztül művészete - legalább három nagy korszak váltotta egymást munkásságában -, szinte véletlenül megtalált anyagához, a textilhez azóta is hű maradt.
 
Balázs Irén nem holmi látványos dekorativitásra vagy az optikai illúziókeltésre törekszik. Akármilyen vonzóak is szemünknek a kompozíciói, neki minden egyes művével közlendője van - egy olyan embernek az elmúlt években készült munkáival ismerkedhet meg szeptember 4. és 21. között a Körmendi Galériába látogató közönség, aki nyitott szemmel jár közöttünk, és aki el is mondja véleményét a mi nem kevés feszültséggel terhes világunkról. 
 
A tárlatot megnyitja Torday Aliz művészeti író, a kiállítás rendezője Vadas József  művészettörténész, aki egyben bemutatja Balázs Irénről készült könyvét is.