(Bank) Center - pályán a legjobbak

Képző

Kezdődik az ősz, vége van a nyárnak, a nyaralásnak. Hazaérkezik az utazó, feltöltődve csodálatos élményekkel, a varázslatos itthoni és külföldi tájak illatával, vizuális élményekkel, a múzeumok, történelmi tájak emlékeivel. Új időszak következik, egy újabb művészeti szezon.
Amikor összeállítottuk a Bank Center menedzsmentjével az éves programot, szinte minden kiállító művész ezt az időszakot részesítette előnyben, s biztosan igazuk volt. Habár a Bank Centerben a Galéria és az Átrium kiállítóhelyek nyáron is szünet nélkül nyitva vannak, hiszen az üzleti világ nem áll le, az idegenforgalom működik - ha nem is olyan intenzitással, mint tavaly -, s nekünk, galériásoknak szolgáltatnunk kell. E szolgáltatás a szó legnemesebb értelmében a művészet szolgálata és nem utolsósorban a közönségé.
Mi is ezt valljuk a Bank Center menedzsmentjével. A Pricoa Ltd. Befektető Társaságról van szó, amely az öt földrészen hasonló üzleti centrumokat működtet, és a kisbefektetők pénzével gazdálkodik.
Egy - egy remekmű Bereznay József különböző korszakaiból
Nagyon boldog vagyok, hogy 2001 decembere óta velük dolgozhatom a nagy kiállítótér, az Átrium működtetésében; tanácsadással, programok összeállításával és kiállítások megvalósításával. 2003. január 2-ától pedig megnyithattam a galériámat Szalóky A. Galéria néven, ahol a XIX. század fordulójától napjainkig nyújtunk válogatást az érdeklődők számára.
Megtalálhatók itt Pór Bertalan, Bernáth Aurél, Iványi Grünwald Béla, Mednyánszky László, Scheiber Hugó, Kádár Béla, vagy épp Toulouse-Lautrec képei, azok a nevek, akik a gyűjtők számára jelenthetnek különlegességet. Persze azon fiatal festőművészek generációja is helyet kap, akik megpróbálnak tehetségükkel, egyéniségükkel valami újat, sok esetben meglepőt hozni a mai kortárs festőművészetbe.
Nagyon sok tapasztalatszerzés és persze kudarc előzte meg ezt az időszakot. Sok év tanítás (rajz, művészettörténet), lakásgaléria, a művelődési központ galériája Hidegkúton, Petneházy Club Hotel a II. kerületben, a Kereskedelmi és Hitelbank galériájának megszervezése a Haris közben, az Árkád-Szalóky Galéria a Képző- és Iparművészek Szövetségével, a Budapest Hilton dominikánus kerengője, a British Telecom Worldwide és végül a Bank Center - Pricoa. Közben kiállítások és magyar művészek bemutatása itthon, Tokióban és Cannes-ban.

Nagy öröm és szerencse, hogy a Pricoa európai részlegének élén olyan vezető áll Graham Douglas személyében, aki az egyik legkorszerűbb, naprakész cég pénzügyi befektetéseit felügyeli, és emellett fontosnak tartja a művészet szerepét, jelenlétét és súlyát az üzleti életben. Emellett viszont azt is tudja, hogy a mai kortárs képzőművészet támogatásra szorul, és bemutatkozási lehetőséget kell neki adni. Ez persze nem egyedi és kivételes dolog, hiszen a nagy alkotások sem jöhettek volna létre az egyház, az állam, az arisztokrácia és később a nagyvállalatok és a bankok támogatása nélkül. Így van ez az ókortól a Medicieken keresztül egészen napjainkig.
Douglas úrral szorosan együttműködik a művészet támogatásában a Bank Center igazgatója, Subasitz Mihály. Olyan művészek nagystílű kiállításait tudhatjuk magunk mögött, mint Alföldi Róbert, Breznay Pál, Balla Attila, Kentaur, Székács Zoltán, Nagy Gábor, Szentandrássy István; a szobrászok közül Farkas Ádám, Veszprémi Imre, Szórádi Zsigmond, Gál Gregor és az Abádszalóki Nemzetközi Művésztelep alkotói.
A francia művészeti évben két eseményhez is kapcsolódtunk: Sebastian Danion, fiatal francia festőművész és a francia művészet XIX. századi nagy alakja, Toulouse-Lautrec kiállításaival. Az utóbbi művész 19 litográfiáját (a Cirkusz-sorozatból) és 34 szerigráfiáját (a plakáttervekből) mutattuk be, egy amerikai magángyűjtő, Csikós-Nagy Zsuzsa gyűjteményéből.

Ezek után egy szintén magánkézben lévő, különleges gyűjtemény került a falakra, amelynek aktualitását a To-rontóban három hónapja elhunyt művész, Marosi Marosán Gyula emléke adta. Alkotásait első feleségének, Zemplényi Magdának a képeivel együtt mutattuk be.
Új, izgalmas kihívást és feladatot jelentett számomra a mostani kiállítás megszervezése. Régóta tervezzük, és most végre megvalósult. 2001-ben mutattam be először ezt a különleges művészcsaládot, amelynek családfőjét, a nemzetközileg elismert mestert - akit talán jobban ismernek Prágában, Párizsban, Münchenben, mint idehaza - most sikerült a közönség elé tárni egy életmű-kiállítás kapcsán. Munkáit 1936-tól Budapesten, a Műcsarnoktól, a Nemzeti Szalontól Európa szinte minden jelentős nagyvárosáig (Párizs, Lyon, Düsseldorf, Hannover, Köln, München, Milánó, London, Bologna, Madrid, Monte-Carlo stb.) bemutatták, és a felsorolt városok köz- és magángyűjteményeiben megtalálhatók alkotásai.
Olyan életút és karrier áll mögötte, amely átölel két világháborút, újabbnál újabb rendszerváltásokat, nélkülözést, meghurcoltatást és felemelkedést. Ez maga a történelem. Remélem, sokan tudják, kiről van szó. Tipikus magyar értelmiségi sors az övé, Breznay József festőművészé.
Egy szép Toulouse - Lautrec a Církusz - sorozatból
Először a fiait ismertem meg, Andrást és Pált, majd pedig a családját. Kiderült, nemcsak mint művész, mint ember is fantasztikus egyéniség. Feleségével, Gánóczy Máriával kilenc gyermeket neveltek fel, akik közül heten választották a képzőművészi pályát. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy bizalmába fogadott, és megismerhettem munkásságát.
Témái a csodálatos érzékenységű, karakterisztikus portréábrázolásoktól az átélt történelmi korszakokon keresztül a mitológiát is felhasználó, költői megfogalmazású hitvallásokig mindent felölelnek. Városképek, portrék, enteriőrök születtek a klasszikus komponálási mód szellemében. Erre a bemutatkozó kiállításra invitálom most önöket. Legyenek vendégeink, ismerjék meg ezt a nagyszerű embert és művészt, aki ebben az évben ünnepli 87. születésnapját.