Baranyai házak a szentendrei néprajzi múzeumban

Képző

(MTI) - Három baranyai házat választottak ki a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum dél-dunántúli tájegységet bemutató, június 23-án megnyíló új állandó kiállítására - mondta el a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke kedden Pécsett, sajtótájékoztatón.

A Baranya népi építészetét képviselő házak egyike egy 19. századi hidasi, a másik egy 1860-ben épült zádori, a harmadik pedig egy 1866-ban emelt drávacsehi lakóház, amelyek a hozzájuk tartozó berendezési tárgyakkal együtt a baranyai Sárközt, az Ormánságot, továbbá a Dráva vidékét idézik a látogatók elé - tette hozzá Kékes Ferenc.

Úgy vélte: a néprajzi értékek megőrzése kiemelt feladat, és külön öröm, hogy az ország egyik leglátogatottabb szabadtéri múzeumában méltó helye lesz a dél-dunántúli tájegységet bemutató, ezen belül Baranya múltjába bepillantást engedő kiállításnak, amely hozzájárul a térség ismertségének növeléséhez is.

A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum munkatársai és kutatók alapos előkészítő munkát végeztek annak érdekében, hogy minél hitelesebb, pontosabb képet tudjanak adni a tájegység népi építészetéről. A nyolc portát és szőlőhegyet, összesen 85, a falusi életformához tartozó létesítményt, a házak berendezéséhez gyűjtött és restaurált 4500 tárgyat bemutató kiállítást 2001-ben kezdték el építeni, s 450 millió forintot költöttek rá.