Bárkányi Ildikó kapta az idei Tömörkény-díjat

Képző

(MTI) - A közgyűjteményekben a tudományos munka többnyire a háttérben zajlik. Ha valaki a szegedi Móra Ferenc Múzeumra gondol többnyire a kiállítások, esetleg a kiadványok jutnak eszébe. Arról kevesebb szó esik mekkora munka van ezek hátterében, pedig egy múzeum hitelességét az ott folyó tudományos tevékenység határozza meg - mondta Vörös Gabriella, az intézmény igazgatója.

A Csongrád megyei muzeológusok a tudományos munka elismeréseként alapították meg 1994-ben a díjat, amely egy plakettel és 100 ezer forinttal jár. Az elismerést minden év decemberében - Tömörkény István születésnapjáról megemlékezve - az intézmény egyik köztiszteletben álló munkatársa kapja meg, s személyéről a tudományos munkatársak szavazata alapján a megyei múzeumigazgató dönt.

Bárkányi Ildikó az ELTE-n szerzett magyar-néprajz szakos diplomát, majd a Népi-iparművészeti Tanács szakelőadójaként dolgozott. 1985 szeptemberétől a Móra Ferenc Múzeum munkatársa, ahol 1991-től a Néprajzi Osztályt is vezeti. Számos nívós kiállítást szervezett, melyek közül több is a népi gyermekjátékokat mutatott be. A szakember gondozza az ópusztaszeri skanzen néprajzi anyagát, és folyamatosan segítséget nyújt a megye önkormányzati gyűjteményeinél dolgozóknak a népszokásokat bemutató tárlatok megszervezésében.

A díjazott elmondta, külön öröm számára, hogy a neki odaítélt elismerést Tömörkény Istvánról, a múzeum egykori igazgatójáról nevezték el. Az íróként is híressé lett muzeológus pontosan száz esztendeje alapította meg a közgyűjtemény néprajzi tárát, amely az általa elindított nagyszabású munkának köszönhetően országosan is az egyik legelismertebb gyűjtemény lett.