Bebocsátást nyer Dánia az OSZK-ba

Képző

 
 
(MTI) - A Maszk-játékok című könyvkiállítás célja a dán irodalom magyar nyelvre lefordított köteteinek bemutatása. A látogatók az OSZK gyűjteményében található, a XIX. századtól napjainkig megjelent kiadványokat tekinthetik meg, köztük a három irodalmi Nobel-díjas alkotó, Henrik Pontoppidan, Karl Adolph Gjellerup és Johannes Vilhelm Jensen műveit .
   
A tárlat egyik érdekessége az első, 1858-ban megjelent magyar nyelvű Hans Christian Andersen mesegyűjtemény, melynek fordítója Petőfi Sándorné Szendrey Júlia volt. Az aprócska könyv eredeti fedőlapja sajnos nincs meg, a kötet könyvtári borítást kapott.
   
A Korunk lenyomata - dán kortárs grafikai kiállítás 116 művész alkotását vonultatja fel. Az utazó kiállítás a Dán Grafikusok Szövetségének (Danske Grafikere) 30 éves jubileumára készült; tavaly Lettországban, Oroszországban, Lengyelországban, Németországban és Észtországban mutatták be, idén pedig Magyarország és Kína látja vendégül az anyagot.
   
A Tisztelgés Karen Blixen (1885-1962) előtt című emlékkiállítás dokumentumait a kecskeméti Dán Kulturális Intézet biztosítja. A dán írónő életét és munkásságát tablók és fényképek segítségével bemutató tárlatot korábban a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a kecskeméti Katona József Megyei Könyvtárban és a debreceni Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtárban láthatták az érdeklődők.
   
Ernest Hemingway, amikor 1954-ben elnyerte az elismerést, azt nyilatkozta: boldogabb lett volna, ha helyette Karen Blixen kapja meg az irodalmi Nobel-díjat. Önéletrajzi ihletésű regényéből, a Volt egy farmom Afrikában című alkotásból Sydney Pollack készített filmet 1985-ben Távol Afrikától címmel. Az írónő főműve, a Hét fantasztikus történet 1934-ben jelent meg Amerikában. 1958-ban látott napvilágot A sors anekdotái című elbeszéléskötet, amely két híres remekművet is tartalmaz: a varázslatos Babette lakomáját, amelyből Gabriel Axel készített Oscar-díjas filmet, és az Orson Welles rendezésében vászonra vitt Halhatatlan történetet.
   
A nagyközönség a tárlatokat ingyen tekintheti meg április 10-ig a könyvtár nyitvatartási idejében.