Becenévgyűjtő akciót hirdetnek a Capa-kiállítás kapcsán

Képző

 Robert Capa

A tárlat szervezői előzetesen abban bíztak, hogy összességében lesz tízezer érdeklődő, de már a tárlatzárás előtt több mint három héttel sikerült elérni a korábban remélt látogatószámot. Nagycsütörtökön is tele volt a múzeum; sokan választották az ünnepi héten is a közgyűjteményt és a Capa-tárlatot.

 
A Móra-múzeum szakemberei abban bíznak, hogy április 25-ig - eddig tekinthető meg a szegedi Kultúrpalotában a világhírű Robert Capa eredeti fotói bemutató kiállítás - akár a tizenötezres nézőszámot is meghaladhatja a tárlat látogatottsága. 
 
Robert Capa Friedmann Endre néven látta meg a napvilágot, s csak a harmincas években választotta művésznévként a Capa megnevezést. Magyar barátai "Cápának" hívták az akkor még igen ifjú fotóst. A haverok úgy vélték, olyan szája volt a már abban az időben is vagány sármőrként feltűnő fiatalembernek, mint egy cápának, innen jött a becézés. Más vélemények szerint a Cápa megnevezés mögött az a gondolat is megbújhatott, miszerint Capa fotográfusként bizony egy igazi ragadozóként volt képes lecsapni témákra. Bárhogy is legyen, a XX. század legendás fotográfusát nem Friedmann Endreként, hanem Robert Capa néven ismerte meg a világ.
   
A Móra Ferenc Múzeum ebből a Capa-történetből kiindulva becenévgyűjtési akciót hirdetett. A közgyűjtemény munkatársai szerte az országból várják az ismerősi, baráti, családi körben előforduló legkülönlegesebb, legegyedibb, legfurcsább, legérdekesebb beceneveket és a színes megnevezésekhez kapcsolódó történeteket, sztorikat.
   
Az akcióban résztvevőket Capa-tárlatra szóló ajándékjeggyel jutalmazza a közintézmény, a legjobb történettel előálló "becenév-bejelentők" pedig könyveket kapnak majd. A beceneveket és a sztorikat a capakiallitas@gmail.com címre várják. A legérdekesebb történeteket - az érintettek hozzájárulásával - a múzeum közzé is teszi honlapján.