Beszélő paletták ? roma képzőművészek kiállítása a KIM-ben

Képző

 
(MTI) ? Lehet, hogy a romaügyről beszélni képekben könnyebb, mint szavakban ? hívta fel a figyelmet a kiállítás megnyitóján elmondott köszöntőjében a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.
    
Balog Zoltán emlékeztetett, hogy a KIM folyosóin és irodáiban látható alkotásokon roma művészek beszélnek önmagukról, de az anyagban néhány neves nem cigány művésznek ? például Koszta Józsefnek ? a tisztes szegénységet ábrázoló festménye is helyet kapott, jelezve: a szegénységre a kormányzat nem etnikai, hanem szociális kérdésként tekint. Ez is világossá teszi: a roma művészet nem gettóművészet ? hangsúlyozta az államtitkár.
    
A kiállítást megnyitó Szentandrássy István festőművész felidézte egykori mestere, a tárlaton képein keresztül jelen lévő Péli Tamás emlékét, aki egy ősi, "a Gangesztől eredő" utat nyitott meg a roma festők előtt. "Nem kell az egyetemes művészet felé törekednünk, mert ott vagyunk hatezer éve" ? vélekedett a Kossuth-díjas festőművész, hozzátéve ugyanakkor: fontos, hogy a művészek tanuljanak egymástól.
    

horvathjudit_dallas_dbelo20120403012.jpg
Horváth Judit: Dallas
 
Szentandrássy István hangsúlyozta, hogy a jó festmény mindig szembeállítja a nézőt a hazugságokkal, ez azonban a KIM folyosóin végighaladva nem zavaró módon jelenik meg.
    
A két fiatal festő és grafikus, Balogh Tibor és Káli-Horváth Kálmán által a nagyobb részt a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ képzőművészeti gyűjteményéből összeállított kiállítás a tervek szerint legalább egy esztendőn keresztül látható a KIM Báthory utcai épületében.