Bevált a becsértékes árverezés a Virág Judit Galériánál

Képző


czobel_bela_csendelet.jpg
Czóbel Béla: Csendélet

(MTI) - A közönség fogadóképes volt az új ármeghatározásra. A licitálásban sem volt hiba. A lendület azonban a korábbi árverésekénél kisebb volt. Sokszor a becsérték alsó határa alatt ütött le a kalapács. Bár voltak kiemelkedő licitek is, huszonöt tételre egyáltalán nem volt vételi szándék, és egy esetben azért ragadt be egy Kádár Béla kompozíció, mert az ajánlat nem érte el a limitárat. Az aukciót követően azonban többen is jelezték Virág Juditnak, szeretnék megvenni a képet, ha meg tudnak egyezni az árban.
    

Annak ellenére, hogy a tételek zöme nem jutott el a becsérték alsó határára, hatvanegy alkalommal egymillió forint fölötti leütést regisztrálhattak, és négyszer hét számjegyű összegen koppant a kalapács. Ahogy azt sejteni lehetett, a legmagasabbra árazott festmény hozta a legmagasabb leütést. Czóbel Béla legjobb korszakából, 1908-ból való csendélete 20 milliós indítás után 32 millión talált vevőre, 2 millióval meghaladva a becsérték alsó határát. Megjegyzendő, ezt a jelentős Czóbel-alkotását 2008-ban a Virág Judit Galériában 24 millióról 48 millióra verték fel.
    

abanovak_vilmos-cirkusz_(neparena).jpg
Aba Novák Vilmos: Cirkusz (Néparéna)
 
16 millió forintért ? becsértékének alsó határán ? vitték el Aba Novák Vilmos cirkusz világát megelevenítő sorozatának egyik főművét, az 1930-32 közé datált Cirkusz (Néparéna) című temperát. 10 milliós kezdő árról 13 millióra jutott a 14 és 18 millió közé becsült Czigány Dezső önarckép, a mester Nyolcak művészcsoportbeli éveiből. Egry József fénnyel-színnel festett 1939-es badacsonyi pasztellje 11 milliós leütéssel, egymillióval haladta meg a becsérték alsó határát. Egy szlovák telefonos vevő 11 milliós ajánlattal előbb megszerezte Mednyánszky László tátrai táját, majd nyelvi félreértésre hivatkozva visszamondta azt. Ezért újból elárverezték, és ekkor is becsérték fölött, 8 millióért vitte el egy gyűjtő. Az Orosz katonák sortüze címet viselő Zichy Mihály akvarellért két telefonos orosz vevő küzdött, és jóval becsérték fölött, 1,3 millióért szerezte meg egyikük. 
    
Nem véletlenül került az aukciós katalógus címlapjára Csók István érett korszakának gyöngyszeme, a Hölgy a kertben című olajkép. A 4,2 milliós kezdésről 5,5-7,5 milliós becsértékét meghaladva 8,5 millióra juttatták. Hosszasan licitáltak egy pompás Rudnay Gyula virágcsendéletre, 5-700 ezres becsértékénél sokkal magasabban, 1,5 millió forinton vitték el. 
    
Mindent összevetve Virág Judit jó közepesnek értékelte az aukciót. Hangsúlyozta, jelen gazdasági helyzetben nem csoda, hogy visszamaradtak tételek. Úgy véli, az értékbecsléses szisztéma bevált, ez pedig javítja majd a műkereskedelem kiszámíthatóságát, erősíti a vásárlói bizalmat. Tiszta, átlátható helyzetet teremt az aukciós piacon.