Bizánci művészet egy egyiptomi faluból

Képző

A múzeum előcsarnokában megrendezett sorozat első három kiállítása az Antenna Hungária Rt. égisze alatt valósul meg. A két intézmény közötti együttműködés az évezred kezdetére nyúlik vissza.
Az Antenna Hungária Rt. a múzeum egyik legbőkezűbb támogatója volt annak a római márványdomborműnek a megvásárlásában, amelynek megszerzése az I. világháború óta eltelt időszak legnagyobb szabású közgyűjteményi gyarapodását jelentette, azóta pedig folyamatosan támogatja a múzeum Antik Gyűjteményének Éós (Hajnal) közönségszolgálati programját.
Az évszak műtárgya sorozat első kiállításán, amelynek rendezője Jerger Krisztina, kurátora pedig Dági Mariann, az idei év egyik új szerzeményét tárják a közönség elé. A mintegy hetven centiméter magas festett tárolóedény Egyiptomban készült, jóval a fáraók kora után, a Krisztus születése utáni hatodik században.
A fáraónikus művészethez szokott szem számára szinte hihetetlen, hogy a szőlőindákkal, madarakkal, fonatmintával és kereszttel díszített edény is egyiptomi kézműves munkája. A kiállított váza az egyiptomi művészet legkésőbbi korszakának, a keresztény témákat megfogalmazó kopt művészetnek az emléke, ami a Kr.u. 4. században alakult ki.
A kopt művészetben az óegyiptomi hagyományok görög, római, bizánci, szír, perzsa és arab elemekkel ötvöződve krisztianizálódtak. Ennek eredményeként sajátos stílus jött létre, amelynek jelentőségét éppen napjainkban kezdik felfedezni.
Az új hit beszélő képei és szimbólumai elemi részévé váltak az egyiptomi keresztények mindennapi életének. A pompás selymeken és az igénytelen len- és gyapjúfonalból szőtt szöveteken, a drága ezüsttálakon és az olcsó agyagedényeken egyaránt megjelenő keresztény jelképek funkciója azonos volt: mágikus erővel védték a tárgyat és tulajdonosát.
Az egyiptomi kopt művészet legjellegzetesebb alkotásai a 6-7. században születtek. Ezután, az arab hódítás nyomán e művészet súlypontja délebbre, Szudán északi területére tolódott, és a 13. századig virágzott.
A bemutatott műtárgyat a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és az Antenna Hungária Rt. segítségével sikerült megvásárolni. Épen maradt, amiből talán arra lehet következtetni, hogy védett helyen (pl. sírban, barlangban) vészelhette át az eltelt évszázadokat.
A most megnyíló kamarakiállítás mintegy előfutára a 2005. márciusában Budapesten megrendezendő, nagyszabású kopt művészeti kiállításnak. Ezen a kairói Kopt Múzeum és az alexandriai Görög-Római Múzeum kincsei mutatkoznak majd be, amelyeket az Antik Gyűjtemény rangos kopt anyagának legszebb darabjai és az Iparművészeti Múzeum textíliái egészítenek ki. A kiállítás anyagát Török László professzor, a Nilus-völgyi kultúrák későantik korszakának nemzetközi tekintélyű kutatója állította össze - ugyanő írta a most látható kopt váza ismertetőjét is.