Bocskai-kiállítás a nagykereki várkastélyban

Képző

MTI - A kastély rekonstrukciójához és a kiállítás megrendezéséhez a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) az Alfa-program keretében 15 millió forint támogatást nyújtott.

A műemlékfejlesztési-műemlékrekonstrukciós program keretében elsőként a Bocskai-család történetét bemutató kiállítás valósult meg - mondta Végh Annamária, az NKÖM főosztályvezetője avató beszédében.

"A megújult kiállítóhely a legkorszerűbb eszközökkel, interaktív játszóhelyekkel tárja elénk azokat a kincseket, amelyek eddig nem, vagy csak részben voltak láthatóak" - tette hozzá.

Mint mondta, a nagykereki tárlat modell értékű kezdeményezés, ugyanitt együttesen jelennek meg a közkultúra legfontosabb értékei: a könyvtár, a múzeum és a művelődési ház.

Végh Annamária a továbbiakban arról szólt, hogy az állandó kiállítás egyrészt bemutatja Bocskai Istvánt mint európai szintű politikust, mint Báthory Zsigmond tanácsadóját, mint a török elleni harc élharcosát, mint a Habsburg elleni felkelés kirobbantóját.

Ugyanakkor bemutatja a református Bocskait, akinek nevét a reformáció genfi emlékháza őrzi, feltárja az egykori erdélyi fejedelem és Nagykereki, valamint Bocskai és a hajdúk kapcsolatát.

A Bocskai szabadságharc és a Bocskai-család történetét bemutató állandó kiállítást Nyakas Miklós, a hajdúböszörményi Hajdúsági Múzeum igazgatója rendezte.

Juhászné Lévai Katalin, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés szocialista elnöke a megnyitón felidézte, hogy az uniós népszavazást megelőzően a megye valamennyi települése választott magának egy értéket, amit "hozományként" vitt magával az Európai Unióba.

"Nagykereki méltán választotta hozományként a Bocskai várkastélyt és azt a szellemiséget, amit az egykori erdélyi fejedelem hagyott ránk" - mondta.

A közgyűlés elnöke reményét fejezte ki, hogy a jövőben a megye turisztikai vonzerejét is növeli a megszépült-megújult várkastély és benne a páratlan kiállítás.