Bokrétaünnep a Zeneakadémián - Szerkezetkész az épület

Képző


zeneakademia_bokretaunnep2012_d__tt20120802002.jpg
 
 
Jelentős mérföldkövéhez érkezett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten című, európai uniós forrásból megvalósuló, átfogó fejlesztési programja; a Zeneakadémia 1907-ben átadott palotájának rekonstrukciója elérte a szerkezetkész állapotot. A jeles eseményről a hagyományoknak megfelelően bensőséges keretek között emlékezett meg az építtető Egyetem és a generál kivitelező Arcadom Zrt. ? Laki Épületszobrász Zrt.? Swietelsky Magyarország Kft. alkotta konzorcium.
A konzorcium tavaly augusztusban közbeszerzési pályázaton nyerte el az örökségvédelmi szempontból páratlan értékű Zenepalota generál kivitelezési munkálatait. A több mint 100 éves épület külső jegyeire, műemléki értékeire maradéktalanul odafigyelve hajtotta végre az épület utólagos hozzáépítéseinek elbontását, majd a kor követelményei szerint kialakítandó szerkezeti megerősítést, amely során 2300 m3 bontási törmeléket és földet kellett elhordania, közel 2940 m3 betonmennyiséget és közel 450 tonna acélt dolgozott be. A munkálatok során nagy odafigyelést igényelt az alapok megerősítése ún. jet-grouting technológiával összesen 4 360 m furathosszon, az évszázados falazatok megerősítése, a Nagyterem felett a megfelelő zaj- és rezgésvédelem miatt szerkezetileg függetlenül kialakított gépészeti összeköttetés acél tartószerkezetének kialakítása, valamint a régi épületrészek vízszigetelési megoldása.
?Hagyományosan ez a rendezvény az építők ünnepe, ezt a mai ünnepet a szakmunkásoknak, a szerkezetépítőknek, a fagyban-hőségben kint dolgozóknak ajánljuk. Napi szinten több száz ember tevékenykedik azon, hogy a Zeneakadémia városképi és történeti szempontból is kiemelkedő jelentőségű épület-rekonstrukciója az elvárt minőségben és határidőre elkészüljön? ? nyilatkozta a kivitelezők képviseletében Bognár Árpád, a Swietelsky Magyarország Kft ügyvezető igazgatója.
A Zeneakadémia képviseletében Dr. Batta András rektor elmondta: ?A Zeneakadémia immár 105 esztendeje jól ismert és közszeretetnek örvendő épülete számtalanszor adott otthont zenekaroknak. Most is egy olyan együttes dolgozik az épületben, amely összehangoltságát, fegyelmezettségét tekintve hasonlít egy zenekar működéséhez. Végül is a partitúra egy és ugyanaz: a magyar zene fellegvárát őrizzük, építjük, fejlesztjük, ezúttal nem hangokkal, hanem betonnal, acéllal, fával, festékkel. De mindenekelőtt: szívvel. Bensőséges, de időben és térben egyaránt messze hangzó a mai ünnep.?
A rekonstrukció közel 4,8 milliárd Ft + áfa értékű kivitelezési munkálatainak a következő hónapokban hátralévő fázisai: az épületgépészeti és épületvillamossági rendszerek telepítése, az akusztikai szigetelések és falburkolatok kialakítása, belsőépítészeti és restaurátori munkák.
A zeneakadémiai oktatás a 2013. szeptemberi tanévkezdéssel veheti birtokba az európai mértékkel is egyedülálló, a XXI. századi követelményeknek megfelelően korszerűsödő, ugyanakkor régi fényét és műemléki értékeit hitelesen megőrző épületét.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ?Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló közponja Budapesten című projektje az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

zeneakademia_bokretaunnep_d__tt20120802016.jpg