(MTI) - Fertőszögi Péter galériavezető, a tárlat kurátora elmondta: új kezdeményezést indít útjára a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány azzal, hogy a kortárs magyar képzőművészet középgenerációjának két meghatározó alakja közösen állítja ki eddigi életműve válogatott darabjait.
Munkásságuk markánsan különbözik egymástól - Szurcsik éles kubusokat fest, míg Boldi kőtömbökből lekerekített formákat bont ki - mégis számos rokon vonást mutat, s a kiállításon a hasonlóságokat és különbségeket jobban meg lehet vizsgálni - jegyezte meg.
Az 50 szobrot és a mintegy 150 festményt múzeumok, magángyűjtők adták kölcsön, több alkotást a műteremből hoztak el a tárlatra. A gazdag anyag december 5-ig lesz látható - tette hozzá Fertőszögi Péter.
Boldi (Szmrecsányi Boldizsár) főleg carrarai márványból készült aktokat készít, mint a Tánc, a Női torzó vagy a Brazil című alkotás. Tökéletesen lecsiszolt, zárt formarendben komponált szobrai nyomán Brancusi világhírű román szobrász munkásságának modern folytatójaként tartja nyilván a szakma. A fehér márvány mellett különböző színű kövekből bontja ki figuráit, de vannak a tárlaton bronzba öntött alkotásai is. Ahogy a kurátor mondta, Boldi elgondolja a szobrot, s ahhoz veszi a márványtömböt, nem fordítva.
A 40 éves szobrász a bécsi képzőművészeti akadémián kezdte tanulmányait, majd a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán végzett Somogyi József és Bencsik István tanítványaként. Dolgozott Milánóban, Carrarában, munkáival több díjat nyert itthon és külföldön.
A Kogart Házban övé a tér, míg a falakon Szurcsik József festőművész monumentális, sokszor szürrealisztikus képei vannak, amelyek az ókori Kelet nagy kultúráinak, mint az egyiptomi, a sumér, vagy az asszír merev tartású figuráit idézik, alakjai geometrikus építészeti motívumokból bontakoznak ki, mint például a Jövőváró vagy a China Town című munka - összegezte a kurátor.
Szurcsik József sokszorosított grafika szakon végzett 1988-ban a képzőművészeti főiskolán. Volt ösztöndíjas Rómában és Münchenben, munkáiért több elismerésben részesült, alkotásait Varsótól Szófián, Kölnön, Kairón és Beerseván át egészen New Yorkig a világ számos városában megismerhette a nagyközönség.