Bortnyik Sándor Lámpagyújtója 100 millióról indul

Képző

(MTI) - Az intenzív színharmóniájú, kiérlelt kompozíciójú mű most először látható Magyarországon. Bár a motívumok ismerősek, hiszen a húszas évek világszínvonalú munkáit a mester újramásolta a hatvanas években. (Ezzel mentette meg magát az éhenhalástól.) Az avantgárd után art deco képeket festett, ám ilyen erős, telített művek többé nem lelhetők fel munkásságában.
 

bortnyiksandor_lampagyujto.jpg
Bortnyik Sándor: Lámpagyújtó

Bortnyiknak jószerivel alig van műve magyarországi gyűjteményben abból az 1919 és 1925 közötti korszakból, amikor avantgárd műveivel a világ élvonalába tartozott. A Magyar Nemzeti Galériában, a Kiscelli Múzeumban és egy madridi múzeumban is a késői, sajátkezű másolatok képviselik a bortnyiki avantgárdot.

 
A Tanácsköztársaság bukását követően a progresszív magyar alkotók, köztük Bortnyik Sándor is emigrációba kényszerült. Az elmenekült művészek Bécsben, Berlinben, Párizsban született művei nagyrészt eltűntek, elvesztek. Így a XX. századi magyar művészet egyik legizgalmasabb, legerősebb korszaka jószerivel ismeretlen, csak leírásokból, visszaemlékezésekből, korabeli katalógusokból, kritikákból tudunk róluk.
 
Olykor külföldi tulajdonból fel-felbukkan egy-egy kisebb Bortnyik-kép, a Lámpagyújtók azonban a reveláció erejével hat. Monumentális méretével, elsőrangú kvalitásával bármely hazai vagy nemzetközi gyűjtemény legjelentősebb magyar avantgárd műve lenne. "A nemzetközi érdeklődés éppen e szűk évtized magyar alkotásai iránt a legnyitottabb. Hiszen ezekben az években a magyar alkotók - köztük Kassák Lajos, Moholy-Nagy László és Bortnyik Sándor - teljes szinkronban dolgoztak Európa legjelentősebb festőivel - mondta Kieselbach Tamás, amikor bemutatta Bortnyik mindeddig ismeretlen, 86 éve rejtőzködő, Lámpagyújtó című festményét.
 
A kép a galéria másfél éves munkája eredményeképpen érkezett haza egy osztrák magángyűjteményből.
 
A Kieselbach Galéria október 17-i festményaukcióján 251 tétel szerepel, többek között Aba-Novák Vilmos, Gulácsy Lajos, Czigány Dezső munkái. Az őszi árverés összkikiáltási ára: 711 515 000 forint.