Bukta Imre, Abramovic, Aj Vej-vej - bejelentették a Műcsarnok 2012-es programját

Képző

 

(MTI) - Az idei az átalakulás éve volt, amely vezetőváltással kezdődött - tekintett vissza 2011-re a Műcsarnokot február óta igazgató Gulyás Gábor. Mint felidézte, 2011-ben elődje, Petrányi Zsolt programját igyekezett megvalósítani, kiegészítve azt a "Sírba visztek" - A Bizottság a Műcsarnokba megy című tárlattal, amely 15 ezres látogatottságával az elmúlt fél évtized legsikeresebb kiállítása volt az épületben, jelentősen hozzájárulva az előző évihez képest csaknem 40 százalékkal magasabb jegyárbevételhez.
    

Gulyás Gábor bejelentette a Műcsarnok 2012-es kiállítási programját: január 26-án nyílik a francia Bernar Venet tárlata, majd április közepétől kortárs kolozsvári képzőművészek (többek között Berszán Zsolt, Mircea Cantor és Ciprian Muresan) állítanak ki. Mi a magyar most? címmel keres kortárs válaszokat El-Hassan Róza, Fehér László, Szurcsik József és társaik kiállítása, majd az évet Bukta Imre Másik Magyarország című tárlata zárja.
    
Mélycsarnok névvel 2011 végére egy új kiállítóhely jön létre az épület alagsorában, amely először Seres Szilvia, majd február végétől a világhírű performance-művész, Marina Abramovic munkáinak ad helyet - közölte az igazgató. Magyarósi Éva "láthatatlan rajzainak" bemutatkozása után június végén Budapestre érkezik Christian Marclay Óra című, a 2011-es Velencei Biennálén Arany Oroszlánnal díjazott, 24 órás videómunkája, ősszel pedig a svájci Fischli/Weiss páros állít ki. A Mélycsarnok 2012-es programja a világ talán legismertebb street-art művésze, Banksy tárlatával zárul.
    
Jövőre ünnepli alapításának százéves évfordulóját az Ernst Múzeum - emlékeztetett Gulyás Gábor, hozzátéve: a Műcsarnok Nagymező utcai kiállítóhelyén januártól a lengyel Natalia LL kiállítása lesz látható, majd áprilisban a Derkovits-ösztöndíjasok mutatkozhatnak be, megújult formában.
    
Kelemen Károly tárlata után július közepén nyílik az Ernst centenáriumi kiállítása, amely a tervek szerint Egon Schiele, Marc Chagall, Francis Bacon, Arnulf Rainer, Cindy Sherman és Andres Serrano munkáit is felvonultatja, de az év végére is marad neves kiállító: a hazájában jelenleg politikai üldöztetésnek kitett világhírű kínai alkotó, Aj Vej-vej túlnyomórészt fotókat mutat be Budapesten.
    
Gulyás Gábor nagy hangsúlyt kíván helyezni a társművészeti rendezvényekre, így ezentúl minden kiállításhoz külön irodalmi program kapcsolódik, de számos zenei, filmes és színházi produkció is lesz mindhárom kiállítótérben "Kiemelt figyelmet fordítunk a múzeumpedagógiai foglalkozásokra: a tárlatokhoz kapcsolódó kreatív, képzőművészeti műhelyprogramok mellett jövőre is lesz nyári alkotóműhely, tartunk pedagógiai fórumot, tervezünk fordított napot, és TÉR-KÉP címmel makettpályázatot is hirdetünk iskoláknak" - szólt a fiatalabb generációk megközelítésének fontosságáról.
    
Gulyás Gábor elmondása szerint 2012 elején kibővül az intézmény Biennále Irodája: az új munkatársak kizárólag a 2014-től tervezett Budapest Biennáléval foglalkoznak majd.
    
A Műcsarnok jövőre két nagyobb és több kisebb konferenciát tervez: az Ernst Múzeum centenáriumához kapcsolódó tanácskozás mellett például nyilvános konferencia vitatja meg, miképpen jelenik meg a magyar identitás a művészetben. 
    
Folytatódik az Elmegyakorlat című elméleti sorozat köteteinek kiadása is, a Beszélgetés Hantaival című kötet pedig már a 2013-as nagy Hantai Simon-kiállításához kapcsolódik - közölte az igazgató.
    
Mint elmondta, a Műcsarnok és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Esztétika Tanszéke jövőre közös művészetikritikus-képzést indít, de a kiállítóhely más egyetemekkel és művészeti szervezetekkel is együttműködést tervez.
    
Az igazgató beszámolója szerint 2012 januárjától megújul a www.mucsarnok.hu honlap is, lehetővé téve többek között a tárlatok virtuális bejárását is.
    
Január végén a Műcsarnok kiadásában megjelenik a Flash Art Magyarország első száma. A kéthavonta jelentkező, reprezentatív művészeti folyóirat magyar kiadásának főszerkesztője Rieder Gábor lesz, aki elmondta: a tartalom egyharmada a nemzetközi kiadás legizgalmasabb cikkeinek magyar fordításából áll össze, a másik kétharmadot a hazai anyagok teszik ki. A jogtulajdonossal kötött megállapodás szerint a Műcsarnok szerkesztett anyagai ettől kezdve helyet kapnak az angol nyelvű nemzetközi kiadás számaiban is. "Reményeink szerint a Flash Art Magyarország alapjaiban változtatja majd meg a művészethez való viszonyt hazánkban" - szólt a folyóirat céljairól Rieder Gábor.