A Csepeli Alkotó Fórum kiállítása

Képző

A Csepeli Alkotó Fórum szellemi műhelyében fogant az ötlet, de jelentősége messze túlmutat rajta. Valamennyiünk ügyévé vált, hogy tanulmányozzuk a "képíró bölcs", Tóth Menyhért munkásságát.
Erdei Éva
Megkíséreltünk hasonló lelki mélységekbe alászállni, és felemelkedni Tóth Menyhért mitikus világába - hangsúlyozta bevezetőjében Erdei Éva, aki szervező lelke és alkotóeleme volt ennek a kiállításnak. - A "fehér izzás", a tisztaság igénye vonzott bennünket együvé, ahogy a spektrum színeit, a fény színeit gyűjti egybe a fehér.
A tóthmenyhérti gondolat öltött testet tisztelgésünkben, mi, alkotók egy-egy munkával az egyetemes magyar művészettörténet egyik nagy alakjára szeretnénk emlékezni.
2004. január 2-án lenne 100 éves Menyus bácsi, aki egykor a csepeli kézműves kör ünnepelt vezetője is volt, s ezért is rendezünk Tóth Menyhért világa címmel kerekasztal-beszélgetést két hét múlva, szeptember 29-én - mondotta befejezésül Erdei Éva.
Tóth Menyhért
Tóth Menyhért képeinek szín- és formanyelvében piktúrájának legáthatóbb tartalmi ismérvei: a poézis, a fehér szakrális, spirituális alkalmazása. A fehér nem szín, de képes mindent magába foglalni spirituális tartalommal.

Tóth Menyhért ennek a festői világnak volt a legnagyobb mestere - emlékeztetett elöljáróban Feledy Balázs művészettörténész, majd így folytatta: - Supka Magdolna (fotó), a kiváló kolléga több tanulmányában, sőt 2000-ben egy nagyon szép albumban dolgozta fel Tóth Menyhért oeuvre-jét.
Abban idézi Tóth Menyhértnek a halála előtti utolsó hetekben, az első Országos Rajzkiállításon szereplő művei kapcsán mondott szavait: "Azt mondja nekem a fehér, vonallal beszélj, mással zavarsz!"
A fehér már nem tűrt meg semmiféle rajzi árnyalást, tisztán akarta hallani a vonalak húrjának pendülését.
Most több mint ötven alkotó Tóth Menyhért képeire asszociálva, az ő szellemében teremtett egy új világot. Ezek a képek is, mint Tóth Menyhért alkotásai "fehér izzásban" születtek: tehetséges, nagyon szép munkák.
Hivatásos és nem hivatásos alkotók, pedagógusok, rajztanárok is szerepelnek ezen a kiállításon. Sokféle technika is megmutatkozik, de mindegyikre jellemző a tóthmenyhérti gondolatvilág, s ezért nagyon is figyelemreméltó munkák ezek - mondotta Feledy Balázs.

dr. Feledy Balázs
Ezt követően ismertették, hogy a zsűri döntése alapján három - egyenrangú - díjat adományoznak a legsikeresebb alkotóknak; az Árnyékkötő csoport, Orient Enikő és Ásztai Csaba részesült elismerésben.
A kiállítást megtekintve a tudósító a bőség zavarával küszködik: méltánytalan lenne a több mint félszáz pályázóból bárkit is név szerint kiemelni.
Ezért csak a bevallottan legszubjektívebb benyomásait rögzíti egy-egy kép címének megemlítésével: Násztánc, A rend legyőzi a káoszt, Ennyi, Bújócska, Fehér fények, Töredékek, A mű visszaszól. Aki megtekinti a tárlatot, a tudósítóhoz hasonlóan biztosan talál szívének, lelkének kedves alkotást, nem is egyet.