Csillogó fém, újszerű formában

Képző

Felgyalogolva az emeletre szolíd csillogású tárgyak invitálják a belépőt a terem belseljébe. Közelebbről szemlélve elámul a néző, mennyire remek és kreatív tud lenni egy-egy kés, kanna vagy tál. A kiállításon szereplő tárgyak mindennapi életünkből származnak, nem hagyományos formába öntve, nem hagyományos anyagból. A régi, polgári időkben ugyan nem volt szokatlan, hogy a asztalnemű ezüstből készült, mégis mindez napjainkban már ritkaságszámba megy.
Így egyfajta kettősség uralkodik a néző hangulatán: az anyag múlt századi, a design jövőbeli képet tükröz. Kedves apróságok és nagyméretű edények elegye mutatja, hogy az ezüst mennyi lehetőséget rejt magában és milyen nemesen széppé válik a nem mindennapi formákban.
Többek között ilyen az a tál is, ami négy "lábon" áll. A sima megmunkálású lapocskát gömbölyded, csillagra emlékeztető labdák tartják.

Az idei Ezüst-Triennaléval az ötvösségéről híres Hanau városában működő Deutsche Goldschmiedehaus és a Gesellschaft für Goldschmiedekunst ismét fontos szerepet vállalt a nemzetközi ezüstművesség támogatásában. Mindezt bizonyítja a pályázat résztvevőinek nagy száma is.

Az 1968 óta háromévente megrendezett kiállítás hűen tükrözi a németországi és külföldi ezüstművesség állapotát.
Klasszikus ezüstművesség hagyományait folytató alkotásokat és avantgárd munkákat is a közönség elé tár a kiállítás.
Idén huszonnégy országból több mint kétszáz ezüstműves, fémformázó és tervező, valamint főiskolás nyújtott be közel ötszáz pályaművet.

Hagyományos kialakítású, kiváló mesterségbeli tudásról árulkodó asztalneműk (tálak, kannák, dobozok, evőeszközök) mellett feltűnik egy sor technikai és formai kísérlet, melyek az ezüst megmunkálhatóságának határait feszegetik.
Egyik-másik alkotó tréfás ötletekkel, az ezüstművesség "luxus-nimbuszát" lerombolva kísérelte meg a mindennapi használhatóságot előtérbe helyezni. A sok lehetőséget kínáló németországi iskolai képzésnek köszönhető a tehetséges fiatal német résztvevők nagy száma. Mellettük különösen a belga ezüstművesek legújabb nemzedékének tagjai jelentkeztek érdekes munkákkal.
"A legjobbak legjobbjai" díjat a belga Christophe De Ranter kapta "Dinner" című munkájáért.
Száz tálat, evőeszközt, kannát, dobozt és más asztali edényt választottak ki a beérkezett pályázatok közül. A hanaui Deutsches Goldschmiedehausban megrendezett kiállításra, mely a németországi bemutatót követően bejárva Európa számos városát, most érkezett az Iparművészeti Múzeumba és szeptember 15-ig tekinthető meg.