DEÁK-emlékév - megnyitó

Képző

Medgyessy Péter a Deák-emlékév megnyitóján kiemelte:
Deák Ferenc annak idején felismerte, hogy egy ország érdekei csak akkor képviselhetők sikerrel Európában, ha az adott ország egységes. Minden felelős politikusnak tudnia kell azt, hogy nincs nemzeti érdekérvényesítés nemzeti konszenzus nélkül.
- Nincs két nemzeti érdek és nincs két nemzet sem - mondta. A békés megoldásra, a konszenzus megteremtésére való törekvés Deák Ferenc óta nemzeti hagyomány Magyarországon, akkor is, ha az elmúlt években erről egy kicsit megfeledkeztünk. Az emlékév és az uniós csatlakozás együttesen alkalmat ad arra, hogy felelevenítsük e hagyományt.
Medgyessy Péter szerint Deák Ferenc magatartása azt üzeni, hogy a politikában nincsenek ellenségek, csak ellenfelek, esetleg versenytársak, s az ország sorsát csak értelemmel, s nem indulattal szabad alakítani. Deák Ferencet kortársai közül sokan vádolták gyávasággal, és 2003-ban a nemzeti közép kormánya is találkozik értetlenséggel kompromisszumkereső, árkokat betemető politikája miatt.
- Deák példája azonban arra biztat, hogy ne térjünk le erről az útról - hangoztatta.
1867-ben kiegyezésre volt szükség Európával, ma csak unióra. Szavai szerint a nemzeti konszenzus ünneplésére hívta meg Athénba, a csatlakozási szerződés aláírására az európai integrációért dolgozó korábbi kormányfőket, akik között Antall József sajnos már nem lehet ott.
A Néprajzi Múzeumban tartott ünnepségen a miniszterelnök bejelentette: a kormány kihelyezett ülést tart az évforduló napján, október 17-én Deák Ferenc szülőhelyén, a Zala megyei Söjtörön, s addigra befejeződik a politikus szülőházának korhű felújítása. Az említett kormányülésen megtárgyalják a nemzeti emlékezet-programot, számba veszik azokat az évfordulókat, amelyek erősíthetik az európai Magyarország nemzeti identitását.
Megalapítják a Deák-ösztöndíjat, amelyet azok a fiatal történészek, jogászok, politológusok nyerhetnek el, akik az alkotmányjoggal, az emberi jogokkal, a parlamentarizmussal, a köztársaság működésével, illetve Deák Ferenc életművével foglalkoznak.
Jövőre, Deák Ferenc halálának évfordulójára átadják a felújított, egykor nemzeti adakozásból emelt Deák-mauzóleumot.
Görgey Gábor kulturális miniszter azt hangsúlyozta: ennek a kormánynak, s e korszaknak a legfontosabb történelmi mintaképe Deák Ferenc. A kormány, a mai Magyarország azon az alapon áll, amelyet Deák Ferenc képviselt; senkinek eszébe sem jut semmifajta területi revízió, de fontosnak tartjuk a magyarság kulturális összetartozását.
Kosáry Domokos akadémikus a magyar történelemre visszatekintve reményét fejezte ki, hogy az emlékév rendezvényei segítséget nyújtanak abban: megvalósuljon a tisztázás, a kézfogás.
A Közmegegyezéssel Európába szlogennel meghirdetett programsorozat keretében konferenciákat, kiállításokat, találkozókat, előadásokat rendeznek Magyarországon és a környező országokban.
A kulturális minisztérium a meghirdetett három évforduló - Deák-emlékév, Rákóczi-szabadságharc, Apáczai Csere János Magyar Enciklopédia című művének megjelenése - megünneplésére 250 millió forintot fordít.
A rendezvényen bemutatták azt a 20 forintos jubileumi érmét, amelyet a Magyar Nemzeti Bank Deák Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából bocsátott ki.
A megnyitón a teremben látható volt - a Nemzeti Múzeum jóvoltából - Deák Ferencet ábrázoló festmény, egykori íróasztala személyes tárgyaival. Jelen volt többek között Boross Péter volt miniszterelnök, Németh Imre földművelésügyi miniszter, Dávid Ibolya, az MDF elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke és Schiffer János főpolgármester-helyettes.