(MTI) A bronzból készült mellszobor, amelyet az Egri Városszépítő Egyesület kezdeményezésére, közadakozásból állítottak, Pecz Balázs képzőművész alkotása.
Habis László, a település polgármestere az avatáson elmondta: egy olyan hazafi kapott mellszobrot Egerben, aki ma is aktuális értékeket tűzött a zászlajára, mint az összefogás és a fontolva haladás. Ennek kapcsán hangsúlyozta, Eger büszke lehet arra az összefogásra, amelynek keretében a városszépítők kezdeményezésére magánemberek, intézmények, különböző vállalkozások és az önkormányzat is hozzájárult a szobor létrehozásához.
Eger büszke arra, hogy Deák Ferenc szellemében, fontolva haladással építi önmagát, mert ahogy a haza bölcse mondta: Magyarországot nem uszító gondolatokkal nyugtalanítva, hanem köznapi, hasznos jólétet gyarapító tettek sorával kell szeretni ? idézte Deák Ferencet a polgármester.
Bujdosóné Pap Györgyi történész-muzeológus Deák életútját felidézve elmondta: az 1803-ban született Deák 1830 után kapcsolódott be a nagypolitikába, mint Zala vármegye országgyűlési követe. 1848-ban a Batthyány-kormány igazságügyminisztere volt, majd 1854-től a passzív ellenállás vezetője. A Felirati Párt vezetőjeként és korának legnagyobb tekintélyű közéleti szereplőjeként az ő nevéhez köthető a kiegyezés előkészítése.
Deák Ferencet 1861-ben díszpolgárává választotta Eger városa, 1876-os temetésén Samassa József egri érsek búcsúztatta ? mondta a történész-muzeológus.