Debreceni fotóművészek bemutatkozása Helsinkiben

Képző


oravecz_akt_keresztmetszet.jpg
Oravecz Attila munkája

(MTI) - A finn fővárosban látható kiállítás Debrecen város felkérésére jött létre, a kiállítási anyag nagyrészt két alkotócsoport, a Fotóklub és az Új Fotóműhely tagjainak képeiből áll, néhány független alkotó munkáival kiegészítve. Az ismert fotóművészek mellett pályájuk elején tartó fiatalok alkotásaival is megismerkedhet a néző - mondta el Márkus Ildikó, a Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központ igazgatója.
    

A döntő többségében fekete-fehér képekből álló anyagot már több helyen bemutatták: a németországi Paderborn után Jyväskyläben, Debrecen finn testvérvárosában is láthatta a közönség.
    
A helsinki magyar intézet galériájában az érdeklődők egyaránt találkozhatnak a hagyományos és a digitális technika eszközeivel készült alkotásokkal, fekete-fehér, színes, illetve monokróm képekkel. A felvételek között vannak természetfotók, mint Illés Gábor Pirkadat a Bodrogzugban vagy Bodó Dániel Erdőrészlet című munkája, aktfotók Oravecz Attilától, valamint debreceni városképek Nagy Zoltántól és Polgári Sándortól - jegyezte meg Márkus Ildikó.
    
A fotóművészetnek nagy hagyományai vannak Debrecenben. A két világháború között a Debreceni Fotóklub szervezésében olyan nagy nemzetközi fotókiállításokat rendeztek, amelyekre a világ több mint 30 országából érkeztek fotográfiák. Hosszú szünet után a 60-as évek közepén éledt újra a fotóművészet, 1975 és 1985 között számos jelentős kiállítást nyitottak a cívisvárosban.
    
Az utóbbi két évtizedet a digitális forradalom és a fotósok, illetve fotós alkotócsoportok pozíciókeresése jellemezte. Míg az 1931-ben alapított Debreceni Fotóklub a kísérletezés mellett felvállalta a hagyományos fotográfia művelését és ápolását, addig a Debreceni Új Fotóműhely tagjai elsősorban a kísérletező, új utakat kereső fényképalkotás hívei - tette hozzá az igazgató.