(MTI) - Mint a díjátadó előtti köszöntőjében Klinghammer István akadémikus hangsúlyozta, a nemzeti könyvtárban megtekinthető tárlat az egész magyar kartográfia keresztmetszetét nyújtja. "A magyar kartográfia még mindig Európa élvonalában van" - vont mérleget az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Térképtudományi Tanszékének egykori vezetője. Klinghammer István szerint a hazai kartográfia technikai felszereltségben ugyan nem versenyezhet a nyugat-európai cégekkel, igényességben, szakmai színvonalban azonban továbbra is tartja a lépést.
Sajó Andrea, az OSZK főigazgatója a digitális térképek pályázatát emelte ki, megemlítve, hogy a zsűri dolga ebben a kategóriában még nehezebb volt, mint a nyomtatott kiadványok esetén.
Zentai László, az ELTE Térképtudományi Tanszékének vezetője elmondta: a Szép Magyar Térkép 2009 pályázatra az előző éveknél kevesebb, összesen 49 alkotást neveztek. A legtöbb pályaművet ezúttal is az idegenforgalmi kategóriában adták be, míg a tudományos és iskolai kategóriákba igen kevés számú nevezés érkezett, ezért a zsűri ezeket összevontan értékelte.
Tudományos térképek kategóriában a grémium idén csak első díjat adott ki, ezt a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) érdemelte ki A Mórágyi-rög északkeleti részének földtana című munkájáért, míg az iskolai térképek kategóriában a Topográf Térképészeti Kft. Magyarország puzzle könyv című kiadványa nyerte el a második díjat. A zsűri más pályaművet ezekben a szekciókban nem jutalmazott.
A kartográfiai sorozatok közül a Stiefel-Eurocart Kft. Magyar városok térképe sorozata részesült dicséretben.
Az idegenforgalmi kategóriában a MÁFI első díjat vehetett át Földtani atlasz országjáróknak című munkájáért, míg a második helyezést az A&Z 1.1 Térképműhely Magyarország természetvédelmi térképe, 1:430.000 című munkája nyerte el. Egyaránt harmadik díjat kapott a GiziMap Saint Lucia-szigetéről készített térképe és az Espolarte-Szarvas András Térkép-Faragó Bt. Tisza-tó szabadidőtérképe. A zsűri dicsérő oklevelet ítélt meg Magyarország angol nyelvű pálinkatérképéért (Stiefel-Eurocart), valamint a Vörös-tenger térképéért (GiziMap).
A Digitális Magyar Térkép 2009 pályázatra tíz pályamű érkezett, ezek közül a Cartographia-Tankönyvkiadó Kft. Interaktív irodalom című, 10-14 éves tanulók számára készített kiadványa érdemelte ki az első helyet. A második díjat a Tabán interneten is elérhető térképes archívuma (Lenkei Ákos), valamint a Vas megye 1856-1860, georeferált kataszteri térképek című kiadvány (Arcanum Adatbázis Kft - ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszék - Magyar Országos Levéltár) nyerte el.
A digitális térképek közül dicséretet kapott a MÁFI A földtani térképezés 140 éve, és Oláh Krisztina Magyarország élőhelyeinek térképi adatbázisa című munkája.
A Turista és Természetjáró Információs Egyesület által kiírt Kiváló Magyar Kerékpáros Térkép 2009 pályázat nyertese a Nyugat-balatoni Turisztikai Nonprofit Kft. lett West-Balaton Bicycle Tours című kiadványával. A pályaművekből rendezett kiállítás április 30-ig tekinthető meg az Országos Széchényi Könyvtárban.