Dobos Gábor (1947) tárlatán olyan különös látásmódú alkotót ismerhetünk meg, aki a hatvanas-hetvenes években a független fotó és filmművészet szinte minden jelentős vállalkozásában - többek között Háy Ágnes, Ajtony Árpád, Halász Péter, Erdély Miklós, Donáth Péter, és Hajas Tibor műveiben - alkotótárs volt. Az életművének feltárása közel négy éve folyik. A művész lánya, Dobos Édua eddig több mint kétezer negatívot digitalizált és rendszerezett. Ő írja apjáról: "Dobos Gábor operatőr, fényképész és filmkészítő 1947-ben született Budapesten. Első fotóit a 60-as években készítette. Operatőrként és alkotótársként együtt dolgozott a budapesti neoavantgárd legtöbb jelentős rendezőjével. (...)
Erdély Miklóssal 1972-ben ismerkedett meg, ekkoriban lett Dobos Gábor Balázs Béla Stúdió tagja is.
(...) 1976 fordulópontot jelent Dobos Gábor életében. A Halász-színház tagjai ebben az évben emigráltak. Ugyanebben az évben felvételizik a Színház-és Filmművészeti Egyetemre, de felvételét elutasítják. Azonban a felvételi bizottság valamelyik tagjának közbenjárására munkahelyet kap a Magyar Televízióban segéd-, majd főoperatőrként.
A következő 5 évben több film elkészítésében közreműködik (...).
1978-ban látogatást tesz New Yorkban, a Squat színház tagjainál, ahol a kábítószerek hatására megroppan elméje. Hazatérése után még Erdély Miklós felkéri őt a Tavaszi kivégzés és a Vonatút fényképezésére, de személyisége ekkor már túlságosan zavart volt ahhoz, hogy a munkát el tudná végezni. Néhány évvel később Wahorn András tesz még egy kísérletet a Dobos Gáborral való együttműködésre, 1984-ben a Jégkrémbalett forgatásának keretében, de egy jelenet leforgatása után mást kellett keresniük erre a munkára. Rövid elmegyógyintézeti kezelésben részesül 1978-ban és 82-ben. Állapota 1998-ban oly mértékben leromlott, hogy azóta is folyamatos kezelésre szorul."
Dobos Gábor filmjeit és filmtöredékeit a Balázs Béla Stúdió 2002-ben mutatta be. Kodolányi Sebestyénnek köszönhetően a filmanyag ez alkalomból modern hordozókra került. A Fővárosi Képtár kiállítása és a hozzá kapcsolódó katalógus a feltáró munka mostani állapotát rögzíti. Az életmű teljes és reprezentatív feldolgozására mégsincs lehetőség. A többféle hordozón bemutatott válogatás azonban a közreműködők reményei szerint támpontokat és bőséges forrást nyújt az elmúlt évtizedek kultúráját kutatók számára is, mivel az "oeuvre" számos leágazása a korszak meghatározó eseményei, és alkotói felé vezet. A munkák egy része felfedezés lesz azoknak is, akik a szerzőt, Dobos Gábort közelről ismerték.
A kiállítás Helyszíne: Kiscelli Múzeum (Történelmi Múzeum) 1037. Budapest, Kiscelli utca 108.
A kiállítás látható: 2006. december 12. - 2007. február 18.
Nyitva tartás: keddtől vasárnapig, 10-16 óra között, hétfőnként zárva