Ecuador ősi művészete a Néprajzi Múzeumban - jövő évi kiállítások

Képző

(MTI) A Néprajzi Múzeum jövő évi első számú kiállításának számító tárlat Európában egyedülálló nemzetközi régészeti anyagot mutat be, amely alapvetően egy németországi gyűjtemény tárgyaira épül - mondta Fejős Zoltán.

Közlése szerint a mintegy 300 darabos kollekció keresztmetszetet nyújt az inka hódítás előtti Ecuador anyagi kultúrájáról és művészetéről. A művészi kerámiák mellett szerepelnek majd a bemutatón csak nagy ritkán közönség elé kerülő kő-, fém-, kagyló- és csonttárgyak is.

A kulturális minisztériuma által támogatott, a kiemelt kiállítások sorába illeszkedő bemutató 2005. június 25-én, a múzeumok éjszakája program keretében nyílik meg.

Fejős Zoltán ismertetése szerint május 14-től lesz látható a Huszka, a rajzoló, gyűjtő című tárlat. A kiállítás a 150 éve született, 70 éve elhunyt Huszka József rajztanárt, művészeti közírót, mint a magyar népművészet egyik első felfedezőjét, gyűjtő és dokumentáló munkásságát a fia segítségével mutatják be a Néprajzi Múzeumban őrzött rajzai, tárgygyűjtései és fényképfelvételei alapján.

A XIX. és a XX. század elején a magyar parasztok, pásztorok, valamint a falusi és mezővárosi társadalom kisiparos és más hagyományos öltözködésű rétegek által viselt magyar népi ékszerekből láthatnak válogatást az érdeklődők a Nem mind arany, ami fénylik című bemutatón. Az időszaki kiállítás június elsejétől lesz látható.

Síppal, dobbal, didzseriduval címmel november 30-tól a világ legkülönbözöbb tájairól származó népi hangszerek kiállítására invitálják a közönséget a Kossuth Lajos téri múzeumba.

A hagyományok szerint az intézmény ad otthont jövő év tavaszán a magyar sajtófotó-kiállításnak, ősszel pedig a World Press Photo bemutatónak.

A fotográfiai tárlatok újdonságai között kapott helyet a Három megye határán című tárlat. A képek az idén nyáron készültek a Ménes-patak mentén három megye - Pest, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok - határán elhelyezkedő három településen, Turán, Boldogon és Jászfényszarun.

A fotós táborban készült munkákból válogatott összeállítás a tervek szerint április 15-től látható majd.

A magyarországi Észt Intézet és az Észt Nemzeti Múzeum közreműködésével lesz látható Johannes Pa:a:suke néprajzi fotóit felvonultató tárlat.

A Néprajzi Múzeum gondozásában megjelent a Színes néprajzi fotók című kiállítás katalógusa, valamint a MaDok-füzetek sorozatban a Korunk és tárgyaink, elmélet és módszer című fordításgyűjtemény.

A tájékoztatón bemutatták a Néprajzi Múzeum folyamatosan bővülő honlapját, amely a magyar múzeumi életben"egyedülálló módon"három nyelven, magyarul, angolul és németül is elérhető.