Égszakadás-földindulás a Műcsarnokban

Képző

(MTI) - "Ez, a spanyolországi Musac múzeummal közös tárlat a Műcsarnok utóbbi öt évének legnagyobb vállalkozása" - vélekedett Petrányi Zsolt, a Műcsarnok főigazgatója a szombattól látogatható kiállításról tartott tájékoztatón. A főigazgató felidézte, hogy évek óta jó viszonyt ápol a 2005-ben León városában megnyílt múzeum vezetőjével, Agustín Pérez Rubióval, akivel közösen határozták el, hogy a Musac gyűjteményének egy részét Magyarországra hozva rendeznek merőben újszerű kiállítást.
 

mennyespokol_mucsarnok_ryan-mcginley_dakotahaj.jpg
Ryan McGinley: Dakotahaj
 
"Valamilyen téma mentén szerettük volna a hazai közönséggel megismertetni a kortárs képzőművészetet, ez a téma végül a Mi Vida (Az én életem) lett, ami a menny és a pokol kettőségén keresztül kívánja bemutatni az életet magát" - emelte ki Petrányi Zsolt, hozzátéve: a kortárs művészet a mindennapi életből táplálkozik, az inspirálja, a kiállítás célja az, hogy bemutassa ezen kapcsolat kézenfekvő voltát és értelmét.
 
Agustín Pérez Rubio elmondta, hogy a Musacban 1989 után készült alkotásokat mutatnak be, a gyűjteményt alkotó mintegy 1500 kortárs mű a világ megannyi pontjáról, töbek közt Afrikából és Latin-Amerikából származó művészek munkája. "A Musac teljes anyagának nagyjából 5-10 százalékát hoztuk Magyarországra; ezek a munkák művészi, szociális, politikai és filozofikus üzenetet egyaránt hordoznak, megannyi különféle síkon tárgyalva a szépség és a brutalitás kettősségét" - tette hozzá.
 
A legkülönfélébb nézőpontokat, megközelítéseket és technikákat ötvöző "hibrid kompozíció" valósággal beszippantja a látogatót. Van itt egész falakat lefedő politikai tartalmú freskó, egy hatalmas, leginkább ufóra emlékeztető szerkezetből áramló zenei installáció, körülötte a falakon elgondolkodtató fotók, festmények és grafikák sorakoznak. Egy másik termet háború sújtotta területet modellező terepasztal tölt be. A számos felkavaró alkotás mellett humoros vagy épp megnyugtató installációk is várják a látogatókat.
 

mennyespokol_mucsarnok_angel-de-la-rubia_serie-bih.jpg
Angel de la Rubia: Serie Bih
 
A sokszínű kiállítás számos kísérőprogrammal egészül ki, a gyermekfoglalkozások, iskolásoknak szervezett programok, valamint a művészeti témájú beszélgetések mellett véradást is szerveznek a múzeum dolgozói. A jótékonysági program az egyik kiállító művész, Alicia Framis munkájához kapcsolódik: az Épületremixek - vérsushibank nevet viselő műtárgy egy véradó készülék is egyben.
 
A tárlatvezetéssel egybekötött sajtótájékoztatón több kiállító művész, köztük Benczúr Emese, a tárlat egyetlen magyar művésze is részt vett. A 36 művész közel 100 alkotása szombattól május 17-ig tekinthető meg a Műcsarnokban.