Mint az várható volt, Gulácsy Lajos eddig ismeretlen festménye, a 40 millió forintos kikiáltási árról indított Nő kék kancsóval (Fons amoris II.) végzett a legmagasabban. A reneszánsz hangulatú festmény a Gulácsy-életmű egyik hiányzó láncszeme. Az 1909-es képen egy ábrándos nőalak tűnik fel liliommezőben. A szakma előtt ismert volt Gulácsy grafikai vázlata a Fons Amoris, a Szerelem kútjának témájában. Nemrég pedig felbukkant a kékkancsós nő festmény-előképe is. Ám ennél is kiérleltebb, varázslatosabb a most 65 millió forintért elvitt alkotás.
Szinyei Merse Pál: Patak (1883-1894) |
Szinyei Merse Pál-kép ritkán kerül aukcióra. Ezért volt különleges alkalom, hogy egy olyan festményt lehetett megvenni, amelynek datálása ugyan 1894-es, de azok közé a művek közé tartozik, amelyeken Szinyei tíz évvel korábban kezdett dolgozni. S csak hosszas festői tétlenség, a kritikák miatti visszavonultság után, amikor újra ecsetet vett a kezébe, fejezte be Patak című képét. Harmincmillióról egészen 50 millió forintig tartott érte a verseny.
Jól járt, aki 48 millió forintért megszerezte Czóbel Béla mindeddig ismeretlenségben rejtőző 1908-as, múzeumi rangú Csendéletét. Czóbel korai, fauve-os korszakának egyik legjelentősebb alkotása azért is különleges, mert a festő munkásságának 1900 és 1920 közötti időszakából nagyon kevés alkotás ismert.