Egy kis Közép-Európa Washingtonban

Képző


nationalgalleryofart.jpg
National Gallery of Art, Washington

 (MTI) - Earl Powell igazgató szerint "Ez volt az az időszak, amikor a fotózás milliók számára a modernitás jelképévé vált az újságok, magazinok, hirdetések, könyvek útján, és helyet kapott a modern művészetek között." Elmondta, hogy ez az első amerikai "áttekintő tárlat", amelyet csak ennek a témának szenteltek.
  A legnagyobb washingtoni művészeti intézmény igazgatója külön köszönetet mondott a Magyar Nemzeti Banknak, amely az amerikai fővárosban június 10. és szeptember 3. között látható kiállítás főszponzora. Mint az MTI megtudta, az MNB 100 ezer dollárral támogatta a tárlatot, amely októberben a New York-i Guggenheim Múzeumba költözik, onnan 2008. februártól a milwaukee-i művészeti múzeumban folytatja útját, majd jövő nyáron a skót nemzeti galériában lesz látható Edinburgh-ban.
  A tárlat Magyarországon kívül Ausztria, Németország, Lengyelország és az egykori Csehszlovákia mintegy száz fotóművészének alkotásait mutatja be. Magyarországot olyan nagyságok képviselik, mint Moholy-Nagy László, André Kertész, Pécsi József, Escher Károly és Kálmán Kata.
  Matthew Witkovsky kurátor a sajtóbejárás előtt tartott rövid előadásában kifejtette: a tárlat egyfelől a modern fotóművészet történetének fontos fejezetét mutatja be, másfelől annak újragondolására késztet, mit jelentett a modernizmus Közép-Európában. Elmondta, hogy három éven át utazott Közép-Európában és az Egyesült Államokban azért, hogy "összegyűjtse" a kiállított 150 fotót, amelyek közül többet először láthat az amerikai közönség. A képek, montázsok, képes magazinok, könyvek kétharmada európai múzeumokból, magángyűjteményekből, egyharmada Amerikából és Izraelből származik. A tárlaton a híres alkotókon kívül sok új, kevésbé ismert alkotóval lehet találkozni, akinek a munkái arról tanúskodnak, hogy "milyen fantasztikus, rendkívüli alkotókészségű volt Közép-Európa az 1920-30-as években".
  "Ehhez fogható nyilvánosságot nehezen tudok elképzelni Magyarországnak" - mondta Simonyi András washingtoni nagykövet, aki szerint a tárlat "erőteljes üzenet a magyar kultúráról", egyben "felbecsülhetetlen promóció a magyar gazdaságnak". A kiállítás "jó előfutára" a 2009-es New York-i magyar kulturális évadnak is.
  A fotótárlatot a korszakhoz és a térséghez kapcsolódó filmbemutatók fogják kísérni, mintegy harminc korabeli magyar, cseh, jiddis és német nyelvű filmet vetítenek le. Simonyi Sonja, a Modernitás és hagyomány, a film a két világháború közötti Közép-Európában című tematikus program kurátora elmondta, hogy kortárs magyarországi roma filmeket is lehet majd látni, és egy ausztriai avantgárd programot is bemutatnak.

 
Korábban: