Egy szelet kortárs Ausztria

Képző

A kortárs európai festészet egyik legnagyobb alakja, Arnulf Rainer képei mellett négy magyar képzőművész, Szikszai Károly, Nádler István, Kopasz Tamás és Gaál József legújabb, mélyen emocionális alapú munkáit is megtekintheti a közönség a tárlaton.   

 
Rainer ismertebb alkotási közül Klimt átfestett rajzait, Loetz-váza átiratait és a '90-es évek közepén festett fátyolos olajképeit mutatja be a festő a Virág Judit Galériában. Kuriózum, hogy halotti maszk-sorozatából is látható néhány darab.
 
Rainer képei többek között a New York-i Modern Művészetek Múzeumában, a Guggenheim Múzueumban és a londoni Tate Galériában találhatóak. 1993-ban New Yorkban Arnulf Rainer Museum nyílt. A festő 1929-ben született az ausztriai Badenben. Absztrakt informális művészete révén méltán vált nemzetközileg is elismertté. Korai éveiben a francia szürrealista irodalom inspirálta, majd a destrukció irányába haladt. Művészete közel áll a bécsi akcionizmushoz.
 

1957 óta fedi el saját vásznait az egyszínű festékréteggel, mintha a befogadót meg akarná fosztani a lényegtől. Fotóin is a látszat és a valóság, a rejtőzködés és a megmutatás váltakoznak. Arnulf Rainer átfestett festményein, saját és egyéb nagy mesterek átrajzolt fotóin megváltoztatja a kép eredeti jelentését, néha a végletekig eltorzítva.

 
A kiállítást február 22-én 17 órakor dr. Peter Baum, a linzi Lentos Kunstmuseum volt igazgatója nyitja meg. Köszöntőt mond dr. Ferdinand Mayrhofer-Grünbühel, Ausztria magyarországi nagykövete.
 
A kiállítás ideje alatt, március 1-jén, 16 órától bemutatkoznak az osztrák kortárs művészet további területei: Egy szelet kortárs Ausztria címmel. A rendezvény programján előadás, kortárs zene, a grazi Saxquadrat együttes fellépése és közönségtalálkozó is szerepel.