Egymás szegmensei

Képző


szegmensvi_raday.jpg
A Szegmens VI magyarországi állomása a Ráday Könyvesház Galéria volt
 
A Szegmens egy cserekiállítás-sorozat, mely magyar és távol-keleti országok művészeinek bemutatását tűzte ki céljául. A Szegmens gyökerei egy művésztelep 10 éves tevékenységéhez nyúlnak vissza, melyet a magyar Túlsó P'Art művészcsoport szervezett. Ezekre a művésztelepekre rendszeresen hívtak meg távol-keleti képzőművészeket. Erre az évek alatt kiépített kapcsolatrendszerre alapozva születetett meg a cserekiállítás-sorozat ötlete, amelyet hatodik alkalommal rendeznek meg.
 
A Szegmens-kiállítások egyedisége abban rejlik, hogy az eseménysorozat nem egy intézményes kapcsolatrendszer gyümölcse, hanem művészek kezdeményezésére és szervezésében jött létre. Ezek az egyszerre szakmai és emberi kapcsolatok nem múlnak el egy-egy kiállítás lezárultával. Mindez azért fontos, mert a Szegmens - jellegéből adódóan -, egy-egy ország művészeti életének olyan vonatkozásait tudja bemutatni, amelyek olykor kívül esnek a nagy intézmények látókörén.
 
A szervezők pályájának alakulása az évek előrehaladtával bizonyos mértékben módosította az eredeti koncepciót, és az eredendően kizárólag a művészek személyes kapcsolataira támaszkodó program ma már intézményi együttműködéseket is katalizálhat. Kiváló példa erre az indonéz-magyar cserekiállítás, a Szegmens VI. A kiállítás szervezése során kiderült ugyanis, hogy a szóbajövő művészek között több művésztanár van, ami szinte magától értetődővé tette a Szegmens VI koncepcióját - művésztanárok és diákjaik bemutatkozása a két országban -, mely ezen felül egy hossszútávú intézményi együttműködést is eredményezett a Yogyakartai Művészeti Egyetem (ISI Yogyakarta) és az Egri Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészeti Tanszéke között.
 
A Szegmens VI magyarországi állomására 2010 májusában került sor, amikor indonéz művészek és diákjaik állítottak ki Budapesten a Ráday Könyvesház Galériában, valamint az egri Kis Zsinagóga Galériában. A magyar művészek (Borgó, Bukta Imre, Csontó Lajos, Csurka Eszter, Erőss István, Faa Balázs, Gaál József, Kopasz Tamás, Lányi Zoltán, Meszlényi Károly, Szigeti Gábor CsongorSzurcsik József, Tasnádi József, Vályi Péter) indonéziai bemutatkozására a Campus Gallery ISI Yogyakarta tereiben január 13-án nyílik alkalom. Ezen a kiállításon az új médiumok jutnak főszerephez, de természetesen festmények és grafikai munkák is láthatók lesznek.