Eigel István és Tassy Klára emlékkiállítás

Képző

Ezt a nagyszabású kiállítást a barátok nyitották meg: Gyurkovics Tibor és Szakonyi Károly Kossuth-díjas írók.
Gyurkovics Tibor felolvasta egyik versét is "Utolsó levél Eigel Istvánnak" címmel, majd arról beszélt, mennyire hiányzik életéből ennek a fantasztikus művészpárnak a barátsága.
Tiszta, öntörvényű emberek és művészek voltak, akik ítéletében és tisztességében mindig meg lehetett bízni. Ifjúkorukban hajnalig bridzseztek együtt, és közben megváltották a világot, majd beutazták együtt Európát.
Eigel rebellis szellem volt, realitásérzék híján. Sosem engedett az idő csábításának, zaklatott, meg nem nyugvó emberként kereste a maga útját. Bernáth Aurél növendéke volt.
Klárival, aki Rudnay Gyula tanítványa volt, főiskolás koruk óta ismerték és szerették egymást, ötven évig tartó házasságuk maga volt a hűség példája.

Kép - Eigel István

Kiüzetés a paradicsomból - olaj 1983. 100x122 cm
A régi ház éjszakája - olaj 1979. 128x171 cm
Tassy Klára egészen más ember és művész volt: csendes, halk, intenzív és ironikus. Csodálatos madarai után, amelyeket gobelinekbe szőtt, Gyurkovics így jellemzte őt: "sirály volt, keserűmandulával a szájában".
Tassy Klára

Ezek a sirályok, pávák most ott láthatók Eigel nagyszabású, apokaliptikus festményei mellett - művészetük, akárcsak emberi természetük tökéletesen kiegészíti egymást. Olyanok voltak ők, mint Philemon és Baucis, két egymásnak teremtett ember. Fiatal korukban, mikor a háború elválaszotta őket egymástól - Tassy Békében maradt a szülői házban, Eigel Újpesten vészelte át az ostromot - a férfi naplót írt, hogy leendő párja mindent tudjon róla.
Írónak is kitünő volt, több könyve jelent meg, de ugyanilyen kitünő grafikus is, a Lyukasóra folyóirat indításakor ő találta ki a lap formátumát. Tassy Klára viszont a virágok és a természet szerelmese volt, és ezt vitte bele nagyméretű, csodálatos gobelinjeibe is, például a Juhász Ferenc versére komponált A virágok hatalma című művébe is.

Kép - Páva pár - gobelin 1995.

Mentoni sirályok - gobelin 1965. 140x185 cm
Ahogy a másik jóbarát, Szakonyi Károly mondta róluk: "Ők ketten nagyon is kiegészítették egymást. Pista fáradhatatlanságát, áradó szertelenségét munkáért, művszetért, kollégakért, barátokért, utazásért, világlátásért, az igazság mindenképpeni győzedelmeskedésért Klári nem akarta fékezni, de igyekezett férjét óvni a csalódásoktól, amelyek persze érték, érhették a belőle áradó feltétlen bizalom eufóriájában...Nemigen ismertem náluk hűségesebb természetű embereket.
Hűek voltak egymáshoz, elveikhez, művészi hitvallásukhoz, barátaikhoz. Mondhatnám, csoda lények voltak a körülöttük levő hamiskodó és önző világban."