Ékszer, festmény, műtárgy felsőfokon a BÁV aukcióján

Képző


barcsayjeno_csendeletkortekkel.jpg
Barcsay Jenő: Csendélet körtékkel

(MTI) Az első napon az aukciósház erősségével, az ékszerárveréssel magasra került a mérce. Egyaránt kelendők voltak a tetszetős néhány tízezer forintos ékszerek, a két- háromszázezresek, és a milliós nagyságrendű, akár befektetésnek is alkalmas darabok. A legmagasabb áron, 3,8 millióért egy 6,5 karátnyi briliánssal díszített fülbevaló ment el. Két szoliter gyűrű közül az egyik 2,2 millióra, a másik 1,5 millióra jutott. Tarján Huber Oszkártól, a szecesszió neves ötvösművészétől származott az árverés egyik legszebb tétele. A 18 karátos arany, topázzal ékített, különleges zománctechnikájú függőt 65 ezer forintról 160 ezerre verték fel. Sokan licitáltak 350 ezer forintról 1,2 millióig az összesen 6 karátnyi briliánst tartalmazó nyakláncból és fülbevalóból álló garnitúrára.  
    


hatvanyferenc_muteremsarokakttal.jpg
Hatvan Ferenc: Műteremsarok akttal

A festménynapon a legtöbbet egy 1928-ra datált Barcsay Jenő képért adták. A hosszú lappangás után felbukkant Csendélet körtékkel a művész korai, szentendrei működése előtt született, ezekből az évekből nem sok Barcsay-festmény maradt meg, ezért versenyeztek érte 1,8 millió forintról 6 millióig. Kádár Bélától a biblikus témájú Háborgó tengeren című gouache kikiáltási áron, 3,2 millió forintért kelt el. Hatvany Ferenc gyönyörű aktképe évtizedek óta rejtőzködött, előkerülése igazi szenzációt jelentett, amit az is bizonyít, hogy 1,6 millióról 2,8 millióra licitálták. Több mint ötszörös áron, 2 millió forintért ment el Pekáry István újromantikus virágcsendélete.
    

Sokat lépett előre ifjú Markó Károly 1865-ös olasz tájképe, midőn 950 ezer forintos indítás után elérte a 2,2 milliós leütést. Karlovszky Bertalan szalonképe is több licitlépcsőt tett meg, míg elérte a 1,7 millió forintot.
    
Nagy nevek szerepeltek a kortárs szegmensben. Bukta Imre friss, 2011-es, méretes, vegyes technikájú papír munkája, a Gereblyéző 1,2 milliót ért meg valakinek. Nádler István stilizált folklórelemeket tartalmazó 1969-es Feszítés című olajképéért csaknem ötszörös árat, 2,4 millió forintot adtak.
    

borsosmiklo_aphroditeszuletese.jpg
Borsos Miklós: Aphrodité születése
 
A magas kvalitású és kiválóan feldolgozott változatos műtárgyanyag antik és 20. századi ezüstökkel, használati és dísztárgyakkal, plasztikákkal, Zsolnay és más porcelánokkal, díszüvegekkel a szakértő gyűjtőket vonzotta. Sokan és sokáig licitáltak, még a néhány tízezres darabok is szárnyaltak. Egy bécsi szecessziós cukordoboz 100 ezer forintról 240 ezerre, egy fogvájótartó 30 ezerről 120 ezerre lépett. De egy pesti art deco kiöntőgarnitúrának is sikere volt, 850 ezer forintról 1,2 millióra ment fel. Ritkasága miatt ment fel 420 ezer forintra egy kínai mesejelenetes Zsolnay dísztál. A dokumentumértékű kisméretű váza, Zsolnay Vilmos szignójával a máz-kísérletek egyik darabja volt, így nem csoda, hogy 50 ezer forintról 180 ezerig tartott a licit érte. A katalógus címlapján szereplő augsburgi empire gyertyatartó-párért két és félszeres árat, 1,2 millió forintot adtak. Ugyanennyit ért egy figurális, historizáló állólámpa is. A szobor anyagban Borsos Miklós rézlemez domborműve 2,8 millióért, Aphrodité születése című klasszikus vonalú bronzszobra 1,4 millióért került új tulajdonosához.