A 2009-es évben ünnepeljük Magyarország és Japán közötti diplomáciai kapcsolatok kezdetének 140. évfordulóját és újrafelvételének 50. évfordulóját. Ennek keretében kerül sor a Magyar Képzőművészeti Egyetemen a japán metszetkiállításra.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem könyvtárának japán gyűjteménye a XIX. század második felében, illetve a XX. század első évtizedében került az intézmény birtokába. A gyűjtemény közel száz évig szinte elfeledve, a nagyközönség elől elrejtve, zárt szekrényekben hevert. Főleg mintakönyveket, madár- és virágkompozíciós könyveket és olyan jól ismert művészek fametszeteit tartalmazza, mint Hokusai, Hiroshige vagy Kono Bairei. A könyvek többsége a késő Edo korszakban van datálva, de vannak Meiji korszakból származó kiadványok is.
A Magyarországon egyedülálló értékes gyűjtemény feldolgozását Koike Masatane japán professzor a Japán Alapítvány megbízásából kezdte meg, majd Bincsik Mónika művészettörténész - japanológus folytatta a munkát, aki ma a Kyotói Egyetem munkatársa.
A gyűjtemény viszonylag jó állapotban vészelte át a háborúkat. A sérült darabokat sikerült egy könyvtártámogatási program keretében restauráltatni.