(MTI) - A macedóniai születésű művész munkásságának több mint 50 éve alatt készített szobrot, monumentális emlékművet kőből, fémből, üvegből, acélból, vasból, fából. Korai korszakában figurális műveket alkotott, de 1960-ban a Velencei Biennálén kiállított - fából és szögfejekből készített - absztrakt szobrával keltette föl a nemzetközi művészvilág figyelmét.
Az egykori Jugoszlávia egyik legelismertebb művésze volt. A Kozara hegységben, Bosznia és Szerbia határán emelkedik betonból és alumíniumból készített, 34 méteres második világháborús partizánemlékműve, amelyet 1972-ben állítottak. Igen ismert a dachaui és a jasenovaci haláltábor áldozatainak emlékére készített szobra és emléktáblája is.
A monumentális szobrok mesterének egész Európában voltak kiállításai, munkái láthatók Párizsban a Vendome téren, Brüsszelben az Igazságügyi palota mellett, Londonban a Regent parkban. Absztrakt műveit monumentális, szuggesztív és harmonikus jelzőkkel illette a kritika.
Dusan Dzamonja 1928. január 31-én született Strumicában, Macedóniában. A művészeti akadémiát Zágrábban végezte, első kiállítása 1954-ben volt. 1987-ben Brüsszelbe költözött, de dolgozott Zágrábban és az Isztriai-félszigeten, Vrsarban épített műteremházában, amely körül nagy szoborparkot létesített munkáiból.
Részt vett a szaúd-arábiai iszlám központ, az orani dzsámi, valamint a fiumei (Rijeka) iszlám központ tervezésében is, mert az építészet "szerelmese" volt - emlékeztetett a horvát közszolgálati televízió szerda esti híradója.
A múlt év végén a zágrábi Iparművészeti Múzeumban láthatták az érdeklődők Dusan Dzamonja életének utolsó, retrospektív kiállítását.