Elindultak a Chagall-litográfiák Szegedre

Képző

(MTI) - Elindult a nizzai Chagall Múzeumból az a 43 litográfia, melyet szeptember 16-ától állítanak ki a szegedi Móra Ferenc Múzeum várépületében - tájékoztatta az MTI-t Medgyesi Konstantin, az intézmény sajtóreferense.

A harminc esztendővel ezelőtt készült Odüsszeia-illusztrációkat klimatizált kamionnal, szigorú biztonsági rendszabályok mellett szállítják először Párizsba, majd onnan Budapestre. Az alkotások várhatóan szeptember elején érkeznek a Tisza parti városba.

A tárlat megszervezésében a budapesti Francia Intézet és az Alliance Francaise is részt vesz. A képek szállításának és biztosításának költségeit a francia fél állja.

A műveket a hathetes szegedi tárlatot követően Pécsen, Győrött és Debrecenben is bemutatják a nagyközönségnek.

Chagall 1952 és 1954 között ottani kiadója meghívására két évet töltött Görögországban. A táj, a műemlékek és a görög mítoszok inspirálta Odüsszeia-illusztrációit húsz évvel később, 1974-75-ben készítette el. A litográfiákat japán gyöngyházfényű papírra nyomtatták Fernand Moulot kőnyomó műhelyében; a munkában Charles Sorlier litográfus segített. A képek színezéséhez húszféle árnyalatot használtak föl.

A művészettörténészek szerint Chagall Odüsszeia-sorozata valódi képzőművészeti csemege, melyet Franciaországon kívül Szegeden láthat először a közönség.

Marc Chagall a nyugat-oroszországi Vityebszkben született. Egy helyi festő, Jehuda Pen műhelyében kezdett festeni, majd Szentpétervárott, Léon Bakstnál tanult. Az orosz származású francia festőművész húsz éve hunyt el Párizsban.