Előkerült A sikoly és a Madonna

Képző

(MTI/Reuters) - Mindkét műalkotásra jobb állapotban bukkantak rá mint a hatóságok valaha remélték - hangzott el a tájékoztatón.
A norvég expresszionista mester, Edvard Munch (1863-1944) e két festményét 2004. augusztus 22-én az oslói Munch Múzeumban két álarcos fegyveres férfi a látogatók szeme láttára akasztotta le a falról, és pillanatok alatt nyomtalanul eltűnt a zsákmánnyal. A tetteseket elfogták, és egy oslói bíróság idén májusban az ügy három vádlottját nyolc, hét, illetve négy évi börtönbüntetésre, továbbá mintegy 24 milliárd forintnak megfelelő kártérítés megfizetésére ítélte. A testület három vádlott ügyében felmentő ítéletet hozott. A képek hollétére azonban egészen mostanáig nem derült fény.
Az egyik elítélt, David Tosca nemrég állítólag felajánlotta, hogy visszaszolgáltatja a képeket, ha a rövidesen esedékes fellebbviteli perében az első fokúnál enyhébb büntetést szabnak ki rá.

Alig sérültek a Munch-képek

(MTI/dpa) - Edvard Munch (1863-1944) két éve ellopott és most megkerült két képe jóval kevésbé sérült meg, mint anitől tartani lehetett - közölte pénteken Inggebjorg Ydstie, a Munch múzeum igazgatója, miután csütörtökön este bejelentették, hogy a norvég expresszionista mester két híres képe - A sikoly és A madonna - megvan.
Trond Diske kulturális miniszter pénteken azt is közölte: rövidesen ismét láthatók lesznek a képek az oslói múzeumban.
A Munch Múzeum megerősítette, hogy az eredeti festmények kerültek meg. Ingebjorg Ydstie múzeumigazgató ugyancsak pénteken már azt is elmondta, hogy szakértők megvizsgálták azokat, és megállapították, hogy kevésbé sérültek meg, mint amennyire tartani lehetett tőle: a sérülések olyan csekélyek, hogy a múzeum látogatói valószínűleg észre sem veszik majd azokat.
Oslói lapok pénteken arról számoltak be, hogy a 31 éves, bankrablásért 19 év szabadságvesztésre ítélt David Toska szolgáltatta azokat az információkat, amelyeknek segítségével a festményeket megtalálták. Előzőleg hónapokon át folytak titokban tárgyalások, de Tosca ügyvédjének nem sikerült elérni a büntetés csökkentését. Toska a norvég alvilág legnagyobb hatalommal rendelkező bűnözőjeként ismert.
Mint ismeretes, 2004. augusztus 22-én az oslói Munch Múzumban két álarcos fegyveres férfi a látogatók szeme láttára akasztotta le a festményeket a falról és pillanatok alatt eltűnt a zsákmánnyal. A tetteseket elfogták, és egy oslói bíróság idén májusban nyolc, hét, illetve négy évi börtönbüntetésre, valamint 24 milliárd forintnak megfelelő kártérítés megfizetésére ítélte a három vádlottat. Az elítéltek egyike David Toska, aki állítólag nemrég ajánlotta fel, hogy visszaszolgáltatja a képeket, ha az első fokúnál enyhébb ítéletet szabnak ki rövidesen sorra kerülő fellebbviteli perében.