Mielőtt a formatervezés különböző ágaival ismerkednénk meg, röviden bemutatjuk a Magyar Iparművészeti Egyetemet (fotó). Hazánkban ez az egyetlen olyan felsőoktatási intézmény, amely a vizuális kultúrának, a mindennapok tárgyainak és környezetének tervezésére és kivitelezésére képez szakembereket. Az ötéves tanulmányi idő alatt az első két szemeszterben alapképzésben részesülnek a hallgatók. A nyolc féléves szakmai képzésről a különféle tanszékek gondoskodnak. A formatervező tanszéken ipari forma-, csomagolás-, valamint fémműves tervező szakos hallgatókat, a szilikát tanszéken kerámia, üveg, porcelán tervezőművészeket, szakembereket képeznek. A különböző textil munkák és bőrtárgyak tervezőinek szakait a textil tanszék, a grafika, fotó, animáció, video/AV szakokat a vizuális kommunikációs tanszék foglalja magába.
Mivel az iskola székhelye a fővárosban található, a hallgatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy a nagyváros pezsgő kulturális életében részt vegyenek, hiszen a múzeumok, galériák, színházak, művészeti események színes programjaiból választhatnak. Az iskolához tartozik a Magyar Iparművészeti Múzeum épületében található néhány stúdió is, illetve a kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió.
Ezúttal a formatervező tanszékkel foglalkozunk kicsit bővebben, amelynek célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik akár kézműves, akár az ipari előállítás során magas szintű gyakorlati, esztétikai és formai képességek birtokában, az ergonómiai szempontoknak megfelelően tudják a tárgyakat megtervezni. Továbbá olyan műszaki információkkal is rendelkezniük kell, amelyek lehetővé teszik az önálló tervezést, emellett el kell sajátítaniuk azt is, hogyan tudnak jól együttműködni az adott munkában résztvevő műszaki tervezőkkel, mérnökökkel, technikusokkal. A tanszék specializációi, szakjai közé tartozik az ipari forma, a csomagolás tervezés, a fémművesség, ezen belül az ékszertervezés.
|