(MTI) ? A 2012. január 15-ig látható tárlat gerincét a tengerből előkerült kínai kerámiák adják, a műtárgyak a 10. századtól kezdve egészen a 19. század elejéig mutatják be a kínai kerámiaművesség főbb korszakait ?ismertette Fajcsák Györgyi kurátor a sajtó képviselőinek rendezett tájékoztatón kedden Budapesten. A műtárgyak egyebek mellett a Belitung, a Göteborg, a Nanking, a Santa Cruz és a Diana hajók rakományából származnak, a legtöbb elsüllyedt hajót a mai Vietnám, Indonézia, Malajzia vagy a Fülöp-szigetek partjainál érte szerencsétlenség.
Az érdeklődők emellett megtekinthetik a szárazföldi ásatások révén felszínre hozott kínai régészeti kerámiákat is, melyek a gyűjtemény időhatárait egészen a neolitikumig nyújtják. A legkorábbi kiállított edény az időszámításunk előtti III. évezredből való, míg a sírfigurák időszámításunk szerint a 4-8. században készültek. A kiállításon fontos helyet elfoglaló, Európába érkező kínai exportporcelánok legnevezetesebb darabjai Erős Ágost szász választófejedelem és lengyel király (1670?1733) gyűjteményéből valók.
A tárlaton látható közel 200 darab alkotás több mint 5 ezer évet ölel fel. A legkésőbbi tárgyegyüttes 2007-ben készült a kínai porcelánkészítés fellegvárában, Csingtecsenben (Jingdezhen): az alkotás az 1745-ben, Göteborg partjainál elsüllyedt teherhajó rakományát idézi fel korhű tányérmásolatok és egy mai használatra szánt bögre segítségével.
A felajánlott gyűjtemény leendő otthonaként a múzeum "dedikált termet" fog létrehozni, azaz olyan névvel ellátott teret, mely egy gyűjtő kollekcióját tartalmazza ? hangsúlyozta Takács Imre főigazgató, hozzátéve: Bácsi Magda a műkincsek felajánlásával nagy 19. századi elődeihez csatlakozott. "A jó ízléssel és nagy szenvedéllyel összegyűjtött kollekció még értékesebbé válik azáltal, ha tulajdonosa megosztja másokkal, honfitársaival, az emberiséggel".
Siklós Péter főigazgató-helyettes elmondta, hogy a 28,8 millió forint összértékű, EU-forrásból lebonyolított akadálymentesítési projekt munkálatai során a Hőgyes Endre utca felől bejáratot alakítottak ki a mozgássérült látogatók számára két parkolóhellyel. A kerekesszékek szállítására alkalmassá tett teherlift segítségével innen válik lehetővé a kiállítóterek és egyéb kiszolgáló helyiségek megközelítése, ezen felül az első emeleten akadálymentes illemhelyet is kialakítottak. A lépcsőházban korlátrendszert alakítottak ki.
A vakokat és gyengénlátókat többek között tapintható térkép, a padlóra ragasztott vezetőcsíkok, továbbá kontrasztos és Braille-írásos feliratok segítik, míg a nagyothallók számára indukciós hurkok segítségével válnak könnyebben hozzáférhetővé a szükséges információk a kiállítóterekben.