Építészet Csodaországban

Képző

A tárlat a budapesti Kortárs Építészeti Központ - KÉK kezdeményezéséből, a fiatal európai építészműhelyeket összefogó Wonderland munkájával jött létre. A Wonderland különös, ízig-vérig európai történet: az utazó kiállításból mára projektfórummá vált, alulról induló kezdeményezés, újszerű utakat keres építészek között. Az építészeti, városépítészeti és ingatlanfejlesztői szakmának is innovatív gondolatokat hozó, összetett munka egyik célpontja pedig Budapest talán legjelentősebb jövőbeni fejlesztési területe, Észak-Csepel lehet.
 

csepeliszennviztisztitoepitese_byepulettarhu.jpg
Épül az Észak-csepeli Szennyvíztisztító
 
A vasfüggöny évtizedei után újra egységesülő Európában a külföldi szakmagyakorlás még mindig nehézkes. Ez a felismerés indított arra néhány fiatal osztrák építészirodát, mint a Share Architects vagy a nonconform, hogy önmenedzselésbe kezdjen más, hasonló helyzetű műhelyekkel összefogva. A kezdeményezés nem várt érdeklődést váltott ki, és 2004-2006 között kilenc európai ország 99 építészirodáját összefogó kiállítás-sorozattá nőtte ki magát. A Wonderland néven fővárosból fővárosba utazó kiállításon minden építésziroda ugyanakkora bemutatkozó felületet kapott egy-egy világító kubuson, függetlenül attól, hogy honnan érkezett.
 
Ez a "pixel-light" koncepció azonban szép gesztus, de önmagában édeskevés: a szervezők jó érzékkel éreztek rá, hogy Csodaországba nem elég elérni, a helyben maradáshoz komoly munka kell. A két évig utazó, mind a kilenc résztvevő országot megjáró Wonderland záróakkordjaként konferenciát szerveztek, majd hamarosan megfogalmazódott a gondolat: a szépen indult kezdeményezést nem lehet ennyiben hagyni.
 
A kortárs európai építészettel foglalkozó A10 folyóirat mellékleteként ez időtől jelenik meg a Wonderland Magazin, amely egyfajta kutatási fórum: a kontinens építészműhelyeinek napi gyakorlatát vizsgálja, közös kérdőívek alapján mutatva ki a hasonlóságokat vagy eltéréseket. A kutatási eredményeket a magazinban publikálják és szimpóziumokon összegzik. Olyan fontos és érdekes témák kerültek eddig terítékre, mint az építészirodák által elkövetett hibák ("Making Mistakes") vagy a publicitás szervezése ("Going Public"). A negyedik kutatás, a Getting Specialized szimpóziumán részt vett például olyan iroda, amely afrikai repülőterekre specializálódott, de olyan is, amely a European Space Agency űrhajóinak belső terével foglalkozik.
 
A Getting Specialized egyben újabb ugrást hozott a Wonderland történetében is, kiállításból projektfórummá változtatva. Az első kilenc ország mellé idén nyáron további négy csatlakozik - köztük Magyarország is. A közös munka az építészeti-városépítészeti projektek újszerű, ígéretes megközelítési módját tárja fel nemcsak az építészek, hanem az építőipar, az ingatlanfejlesztők és az önkormányzatok számára is.
 
Minden résztvevő országból tíz építésziroda és egy szervezet (Magyarország esetében a Kortárs Építészeti Központ) vesz részt a 2011-ig tartó új munkafázisban, amelynek fő eleme az ún. "project space". A résztvevő országok egy-egy speciális helyszín, építészeti vagy várostervezési feladat kihívásait tárják a különböző hátterű és nemzetiségű építészirodák elé, amelyek saját tapasztalataik alapján próbálják a legjobb megoldást megtalálni. A Wonderland tehát nem verseny, és nem ultimátumnak tűnő célokat ösztönöz, hanem az együttgondolkodás erejével próbál megoldási alternatívákat felmutatni, bízva abban, hogy az eltérő hátterű irodák közös munkája a problémák sokkal szélesebb spektrumára kínál megoldást, mint egy-egy helyi műhely.
 
A "Make Projects Happen" jelszóval folyó munka eredményét 2011-ben újabb kiállítás és könyv mutatja majd be. Az első project space helyszíne Bécs egykori repülőtere, Aspern volt, ahova új városrészt kellett terveznie a kiválasztott irodáknak: a szlovák BARAK Architekti, a horvát atmosfera, valamint a két magyar együttműködő, a sporaarchitects és a NITEO Projects & Architecture gárdájának. Bécset Tbiliszi (Grúzia), Amszterdam és Jyväskylä (Finnország) követi; a tervezett helyszínek közé tartozik Észak-Csepel is.
 
A Wonderland közös munkájának megismerésére azonban nem kell 2011-ig várni. A 2008 júliusában tartott pozsonyi találkozón született meg a budapesti Kortárs Építészeti Központ képviselőiben a később megrendezett "Száz szoba, száz makett - I. Építészeti Makettfesztivál" ötlete, amely megtetszett a Wonderland szervezőinek is. Így megállapodás született arról, hogy a projekt átdolgozott formában, fél évvel a budapesti bemutató után Bécsben is megjelenik.
 
Az Architekturzentrum Wien 2009 júniusában nyitó kiállítása a "Deadline Today! - 99 stories on making architectural competitions" címet kapta, célja pedig, hogy átfogó képet adjon az európai építészeti pályázatokról. Mégpedig 99 makett és a hozzá kapcsolódó egyedi történet alapján, országtól, irodától és sikerességtől függetlenül. A kiállításhoz kapcsolódó szimpózium június 18-án arra keres választ, hogy a pályázatok mennyiben adnak lehetőséget a fiatal építészirodák felemelkedéséhez, mennyire alkalmasak egy-egy megbízás valódi elnyerésére, és nem utolsó sorban összehasonlítja a különböző európai országok pályázati rendszereit.