Erdélyi impressziók

Képző

Ezzel a mondattal kezdte megnyitóját dr. Nemeskürty István is, aki arról beszélt, hogy míg más népek - például az osztrákok, angolok - bátran vállalják nemzeti viseletüket, addig bennünk, magyarokban furcsa félszegség van a több évszázados elnyomás miatt.
Pedig a viselet mindig gondolkodásmódot is jelent. Nem véletlen, hogy Világos után még egy Kossuth-kalapért is börtön járt. A reformkorban pedig a hangsúlyozottan magyar ruha tükrözte a nemzeti érzést. A "tanár úr", ahogy egy ország nevezi, otthonról hozta magával a népművészet szeretetét, mert komáromi születésű édesanyja gyűjtötte a magyar népviseletet.
Milyen jó lenne ezeket a ruhákat viszontlátni színházban, operában, esküvőkön - mondta végezetül.

A táska Molnár Imre munkája.

Nyári Ildikó és ... ...Sárváry Katalin tervezte ruhák
Faragó Laura széki és moldvai csángó népdalai után végre megcsodálhattuk a főszereplőket: a ruhákat.
Az applikált fehér erdélyi motívumokat Góth Katalin barna ruháján, a fekete-fehér hímzést a másikon (Balázs Klára), a kötöttruhát lurex-szállal átszőve (Manninger Mária), a modern hatású, narancsszínű alkalmi ruhát a rávarrt gyöngyökkel (Borz Judit), a zöldbársony estélyit flitterrel (Tankó Judit),a fekete bársonyt tulipános hímzéssel (Madarászné Kathy Margit), a kosztümöket, a magyaros mellényeket, a szűrre emlékeztető kabátot (Bányász Judit) és a hófehér, hímzett irhát (Göbölyös Márta).
Góth Katalin és ... ...Katona Szabó Erszébet munkái

A csoport többi tagja is remekelt: Bein Klára, Katona Szabó Erzsébet, Kecseti Gabriella, Kozma Vera, Mészáros Éva, Novák Ildikó, Nyári Ildikó, Sárváry Katalin és az egyetlen férfitag: Molnár Imre.
Mindegyikük munkásságára érvényesek Ipolyi Arnold püspök szavai: "Az a nemzet, amelyik emlékeit veszni hagyja, az saját síremlékét készíti, és vesztesége az egész emberiségnek."