Eredeti - másolat - hamisítvány

Képző

A kiállítás két nagyobb témakört dolgoz fel a Néprajzi Múzeum magyar és nemzetközi gyűjteményeire alapozva: a hagyomány viszonyát a másoláshoz és az újításhoz, illetve az eredetiség és a hamisítás kapcsolatát.
A hagyomány alapja az ismétlés, a már kitalált, megalkotott dolgok másolása, újrakészítése. Az elv eközben a jól bevált technikák, funkciók, formák stb. továbbvitele, alkalmazása.
A tárgyak árucikkekké válásával jelennek meg a hamisítványok, melyek az értékké vált eredetiség illúzióját igyekeznek kelteni egyes tárgyak minél pontosabb utánzásával.

A hagyomány és az eredetiség ugyanakkor távolról sem egymást kizáró fogalmak, a kulturális tárgyak esetében pedig különösen izgalmas a kapcsolatuk. Az eredetiség - az egyéni, az új - éppen a hagyomány, azaz a mintakövetés keretén belül értelmezhető igazán.
Az eredetiség ebben a megközelítésben nem létezik, mint abszolút mérték, hanem a megfelelő kontextuson belül meghatározható fokozat kérdése. Egyaránt vizsgálhatjuk belülről, a tárgyhasználók szemszögéből, illetve kívülről, a kutatók időben is változó szemlélete szerint.

A kiállítás anyaga részben a kultúra, a hagyomány továbbélésének legkülönbözőbb formáit szemlélteti, részben többé vagy kevésbé eredetinek, illetve másolatnak - bizonyos esetekben pedig hamisítványnak - tartott darabokat szembesít egymással.
Eközben összehasonlíthatóvá válnak a különféle sokszorosítási technikákkal létrehozott tárgytípusok, és nem maradnak ki a múzeumi műtárgymásolatok sem.

Az emléktárgy- és műtárgypiac kínálatának elemzése egyszerre érintheti a hagyomány, az eredetiség, a másolat, valamint a hamisítás kérdését.
A kiállítás megkísérli a látogató számára megkönnyíteni az e kategóriák közti különbségtételt és eligazodást.